OŠ „Branko Radičević“ spremna za polaganje mature i za druge izazove
Direktor ove osnovne škole Dragan Đukić kaže da osmi razred završava 59-oro đaka.
Kreativna radionica „Mini-modeli za afričke murale“
U galeriji Mokranjčeve kuće održava se kreativna radionica „Mini-modeli za afričke murale“.
Izložba „Negotinski umetnici“ u Domu kulture
Sinoć je u galeriji Doma kulture “Stevan Mokranjac” otvorena izložba pod nazivom “Negotinski umetnici”
Sutra promocija novog „Baštinika“
Novi broj časopisa „Baštinik 19“ biće promovisan sutra u dvorištu Istorijskog arhiva od 19 sati.
Rukometaši se revanširali Dubočici
Rukometaši Hajduk Veljka u 21. kolu, Super „B“ lige istok – zapad, na svom terenu savladali leskovačku Dubočicu rezultatom 26:20. Najefikasniji u redovima negotinskog superligaša Aleksandar Ćirić sa...
Sve gotovo za 45 minuta
Fudbaleri Hajduk Veljka u 25. kolu Zone Istok, na svom terenu savladali Svrljig, rezultatom 4:0. Strelci za negotinskog zonaša Vučinić, Vujadinović, Jakovljević i Gavrić, a svi golovi postignuti u...
Jedan gol dovoljan za tri boda
Golom Bobija Dimitrijevića, srpskoligaš iz Prahova u 25. kolu Srpske lige Istok, savladao Moravac Orion iz Mrštana. Dunav trenutno na desetom mestu sa 33 boda. U vanrednom 26. kolu fudbaleri Dunava...
Nova pobeda Branika
Na terenima Okružne lige Bor, proteklog vikenda odigrane su utakmice 24. kola. Nove pobede zabeležili Branik, Zlot, Poreč i Brestovac. Blizna, Deli Jovan i Slatina do bodova bez borbe. Već sutra od...
Isplata ratnih dnevnica učesnicima rata 1999.
Iz udruženja ratnih vojnih invalida Srbije svih ratova – „URVIS“ obaveštavaju sve učesnike rata 1999. godine kojima nisu isplaćene nadoknade da to mogu učiniti putem udruženja. Foto: Zvanični logo...
Problemi meštana Plavne – put u lošem stanju nekoliko godina
Dimitrije Martinović i njegove komšije iz sela Plavna već nekoliko godina imaju problema sa putem. Foto: Dimitrije Martinović
-
OŠ „Branko Radičević“ spremna za polaganje mature i za druge izazove
sreda, 16 maj 2018 15:31 -
Kreativna radionica „Mini-modeli za afričke murale“
sreda, 16 maj 2018 15:06 -
Izložba „Negotinski umetnici“ u Domu kulture
sreda, 16 maj 2018 14:38 -
Sutra promocija novog „Baštinika“
utorak, 15 maj 2018 15:53 -
Rukometaši se revanširali Dubočici
utorak, 15 maj 2018 15:36 -
Sve gotovo za 45 minuta
utorak, 15 maj 2018 15:24 -
Jedan gol dovoljan za tri boda
utorak, 15 maj 2018 15:09 -
Nova pobeda Branika
utorak, 15 maj 2018 14:57 -
Isplata ratnih dnevnica učesnicima rata 1999.
utorak, 15 maj 2018 10:38 -
Problemi meštana Plavne – put u lošem stanju nekoliko godina
utorak, 15 maj 2018 10:26
Trebalo bi da je to i danas park, oaza za učenike Muzičke škole "Stevan Mokranjac", studente Učiteljskog fakulteta, đake OŠ "12. septembar" i jedan od puteva koji vode u krug predškolske ustanove, jedine u gradu, "Pčelica". Dakle, mesto koje bi trebalo da pleni zelenilom, lepotom i, pre svega, da bude bezbedno. Međutim, taj prostor odavno ne liči na ono što je nekada bio, ne samo zbog sećanja na godine za nama.

Prostor o kome je reč nalazi se u samom centru Negotina. Dvorište nekada čuvene Učiteljske škole, danas odeljenja Učiteljskog fakulteta u Vranju, MŠ "Stevan Mokranjac" i Osnovne "12. septembar". Zgrade odolevaju vremenu, neka manje, neka sa više uspeha, ali sve ostalo u tom okruženju je zapušteno i ruinirano. O stanju klupa, zelenila i higijeni ovog mesta nekom drugom prilikom, jer povod ovog bolnog suočavanja sa našom realnošću jeste izgled jedne od preostalih zgrada u tom nekada lepom dvorištu.
Ona se nalazi preko puta MŠ Mokranjac i tik uz OŠ "12. septembar". Propada godinama i sada je u ruševnom stanju. U poslednje dve decenije u toj zgradi je radila jedna od poznatijih negotinskih kafana "Kod Anoke", a kasnije je bila i sedište Udruženja Negotinaca. A onda je prepuštena korovu i zaboravu. Ruina u samom centru lepog Negotina.
I.... kazaće neko, pa da, ima sličnih, ima gorih, zašto baš izdvojiti to mesto i tu zgradu za priču o našoj nemarnosti. Da li zbog sećanja na srednjoškolske dane kada su se mladi drugačije zabavljali i na ovakvim skrovitim mestima na potpuno drugačiji način delili energiju (manje rušilačku), vreme (manje stresno) i prve poljupce (uvek lepe), skriveni u mraku!?
Ima i toga! Ima nostalgije i lepih sećanja. Tačno je! Međutim, ovo mesto treba izdvojiti prevashodno zbog bezbednosti dece koja se njime kreću, doduše, ovih letnjih dana, zbog raspusta, mnogo ređe.

Raspust će proći, zvono će u septembru vratiti đake u školske klupe, najmlađe u Vrtić, ali bojim se da vreme do njihovog povratka neće bitnije promeniti izgled ovog rugla - naprotiv!
Da je ružno - jeste! Da nije bezbedno - nije. Ne samo zbog ruševnih zidova, koji odavno bez krova, nepovezani, skloni padu (to se može dogoditi svakog trena), svedoče da je to bio, kakav-takav i, nečiji dom, već i mnogo više zbog rastinja i korova koji su osvojili ovo nekadašnje zdanje u srcu Negotina. Uz visoke (tropske) temperature na ovakvim mestima uobičajeno je da se napate razni gmizavci i glodari. Kada se, ne daj bože, neko od najmlađih bude suočio sa njima za naknadnu pamet i strahove biće kasno!
Pored zgrade, čiji je izgled moje, sada već, odraslo dete, ispunjeno lepim sećanjima na Negotin fotografisala i definisala kao raspad civilizovanosti, prolazi put kojim roditelji vode mališane u Dečiji vrtić. Nisam sigurna da je taj ulaz zakatančen, a treba da bude. I zbog zgrade rugla pored koje se prolazi, koja budi maštu i seje latentni strah kod posmatrača, ali isto tako i zbog javne česme koja se tu nalazi i predstavlja jedno od najružnijih i najneodržavanijih mesta u centralnom delu grada.
Ne želim da govorim o osećaju srama koji me je preplavio u jutarnjim satima, kada sam u tom istom parku, pored tog istog zdanja u četvrtak ujutru, čekala da iz Beograda stigne kamion sa sportskom opremom, donacijom Koka-Kole i Crvenog krsta Srbije, negotinskim školama, a jedna od njih je i OŠ "12. septembar". Škola je tik uz ruglo o kome sam pisala, a donacija je namenjena deci na, prošle godine, poplavljenim područjima. Namera donatora je da obezbedi bolje uslove za nastavu fizičkog vaspitanja i negovanje zdravih stilova života đaka u školama. S tugom sam konstatovala da nas, nažalost, ne opterećuju samo posledice elementarnih nepogoda. Konačno, postavila sam sebi ( a, kome bih drugo ) pitanje - kakvu poruku smo iz ovog nesrećno zapuštenog školskog dvorišta, poslali tim istim donatorima, koji bi da, nekako i na neki način, pomognu deci našeg grada?
Želim da vratimo ovom mestu dostojanstvo i lepotu. U ime svih generacija koje su upravo u tom delu parka Učiteljske škole, u trenucima dokolice i odmora, posle ili pre časova klavira i solfeđa, odmarale u parku u potrazi za inspiracijom. I naravno, zbog nas samih!





