OŠ „Branko Radičević“ spremna za polaganje mature i za druge izazove
Direktor ove osnovne škole Dragan Đukić kaže da osmi razred završava 59-oro đaka.
Kreativna radionica „Mini-modeli za afričke murale“
U galeriji Mokranjčeve kuće održava se kreativna radionica „Mini-modeli za afričke murale“.
Izložba „Negotinski umetnici“ u Domu kulture
Sinoć je u galeriji Doma kulture “Stevan Mokranjac” otvorena izložba pod nazivom “Negotinski umetnici”
Sutra promocija novog „Baštinika“
Novi broj časopisa „Baštinik 19“ biće promovisan sutra u dvorištu Istorijskog arhiva od 19 sati.
Rukometaši se revanširali Dubočici
Rukometaši Hajduk Veljka u 21. kolu, Super „B“ lige istok – zapad, na svom terenu savladali leskovačku Dubočicu rezultatom 26:20. Najefikasniji u redovima negotinskog superligaša Aleksandar Ćirić sa...
Sve gotovo za 45 minuta
Fudbaleri Hajduk Veljka u 25. kolu Zone Istok, na svom terenu savladali Svrljig, rezultatom 4:0. Strelci za negotinskog zonaša Vučinić, Vujadinović, Jakovljević i Gavrić, a svi golovi postignuti u...
Jedan gol dovoljan za tri boda
Golom Bobija Dimitrijevića, srpskoligaš iz Prahova u 25. kolu Srpske lige Istok, savladao Moravac Orion iz Mrštana. Dunav trenutno na desetom mestu sa 33 boda. U vanrednom 26. kolu fudbaleri Dunava...
Nova pobeda Branika
Na terenima Okružne lige Bor, proteklog vikenda odigrane su utakmice 24. kola. Nove pobede zabeležili Branik, Zlot, Poreč i Brestovac. Blizna, Deli Jovan i Slatina do bodova bez borbe. Već sutra od...
Isplata ratnih dnevnica učesnicima rata 1999.
Iz udruženja ratnih vojnih invalida Srbije svih ratova – „URVIS“ obaveštavaju sve učesnike rata 1999. godine kojima nisu isplaćene nadoknade da to mogu učiniti putem udruženja. Foto: Zvanični logo...
Problemi meštana Plavne – put u lošem stanju nekoliko godina
Dimitrije Martinović i njegove komšije iz sela Plavna već nekoliko godina imaju problema sa putem. Foto: Dimitrije Martinović
-
OŠ „Branko Radičević“ spremna za polaganje mature i za druge izazove
sreda, 16 maj 2018 15:31 -
Kreativna radionica „Mini-modeli za afričke murale“
sreda, 16 maj 2018 15:06 -
Izložba „Negotinski umetnici“ u Domu kulture
sreda, 16 maj 2018 14:38 -
Sutra promocija novog „Baštinika“
utorak, 15 maj 2018 15:53 -
Rukometaši se revanširali Dubočici
utorak, 15 maj 2018 15:36 -
Sve gotovo za 45 minuta
utorak, 15 maj 2018 15:24 -
Jedan gol dovoljan za tri boda
utorak, 15 maj 2018 15:09 -
Nova pobeda Branika
utorak, 15 maj 2018 14:57 -
Isplata ratnih dnevnica učesnicima rata 1999.
utorak, 15 maj 2018 10:38 -
Problemi meštana Plavne – put u lošem stanju nekoliko godina
utorak, 15 maj 2018 10:26
Vapaj za slobodan korak... Jecaj tek da se čuje glas. I onda kada smogneš snage da izustiš istinu proradi sujeta. I onda kada napraviš korak i izustiš istinu proradi sujeta kod onih koji sebe smatraju „Božijim izaslanicima“.

Gde je tu sloboda? Istina zna da boli, a sujeta je u svima nama prisutna. Ali zašto biti toliko sujetan i nerealno i veštački zauzimati viši položaj u odnosu na druge? Zbog čega nam je prošlost ista kao budućnost a budućnost nam je sadašnjost? Zar mi ne znamo za bolje?
Kod nas ništa novo! Proleće je tu a mi smo idalje u zimskom snu. Zapravo, dugo godina prespavanih i naravno uvek je neko drugi kriv za ono što mi nismo uspeli da dosanjamo. Psiha nam se poput razbijenog mozaika rasula svuda po podu a za to je naravno kriv neko drugi. Očigledno je sramno priznati sopstvenu krivicu i onda je najlakše da proradi sujeta i kreneš u kontra napad. Imam osećaj da je najteže biti objektivan ali ne zbog sebe već zbog drugih ljudi kojima tvoja objektivnost, najblaže rečeno, smeta. Zbog toga smo tu gde jesmo! Iz tog razloga novinarstvo je doživelo sunovrat, a novinari izgubili kompas ali i indetitet. Sve više liče jedni na druge, a to očigledno nekome odgovara. Da li je to novinarstvo? Naravno da nije. Zbog čega se plasiraju vesti koje bi „nahranili“ sujetu političke i ekonomske elite? A onda neko napravi iskorak i ukaže na problem tako što će napisati tekst koji je pokrepljen činjenicama... i dogodi se da on postane „persona non grata“ za elitne odrede dirigenata naših života.
U novinarstvu se ne sme biti subjektivan i tako se poštuje profesija značajna za realano prikazivanje stanja u društvu. To su osnovna načela koja su prioritet ove profesije. Da li se prioriteti i osnovna načela poštuju danas? Ne! Tu zaslugu treba prepisati kreatorima javnog mnjenja i onima koji nikako ne mogu da se izbor sa sopstvenom sujetom. Sve je češća pristrasnost kroz forme novinarstva. Novinarstvo je danas usluga kako bi pojedinci istakli svoj narcizam. I onda stekneš utisak da živiš u idealno vreme na idealnom mestu sa idealnim ljudima. Ma sve nam je idealno. Dostigli smo vrhunac. Evo trenutno doživljavam nirvanu.
Gde je nestalo istraživačko novinarstvo? Ne znam, verovatno smo i to prespavali. Samoproklamovana elita diktira tempo pisanja superiornih članaka o njihovim uspesima i uspešnim sistemima. Naravno, svi bismo voleli da je tako i najlakše je novinaru da napiše jedan optimistični tekst i tekst u kome će njegovo pero kliziti poput nota neke lepe simfonije. Ali da li je to zaista tako? Dok tvoje reči ukrašavaju njihove uspehe, ti si informisan i načitan novinar, a kada tvoja reč samo ukaže na postojeći problem onda to nije validno i ti si novinar koji pruža dezinformacije. I da ne zaboravim, neko te plaća za to ili te smatraju pripadnikom „ ne daj Bože“ neke druge političke frakcije! Čemu onda novinarstvo!?!
Svestan sam toga da vest nije kada pas ujede čoveka, već kad čovek ujede psa, ali novinarstvo je kod nas poprimilo drugu dimenziju koja glasi: „čovek ujeo čoveka, a pas pobeže“. Koračamo putem beznađa gde je verodostojna informacija izgubila moralne vrednosti.
Ne želim da budem „bedno piskaralo“ kojim će nečiji mozak upravljati. Ne želim da me neko smatra medijem koji prezentuje nečije želje. Ne želim da budem glas iz kojeg će se čuti nečiji politički stavovi. Ne želim da budem politička stranka, ne želim da budem pozicija ni opozicija... Jer više ne bih bio novinar... Snovi o objektivnom novinarstvu nestali bi, a mozak bi se osušio i opet bi neko kontrolisao njim. Postao bih isti kao i oni koji su doveli novinarstvo na nivo Gebelsove propagande. Ja ne želim biti ničija marioneta, ni vlasti a ni opozicije... Ja sam samo novinar... Na vama je da nam omogućite da pišemo o realnim stvarima, još više zavisi od vas kakvim će se "tonalitetom" naše napisano čitati.
P.S. „ Ne! Ja neću postati novi, ja ću uvek biti ko pre, ja svoj ponos prodati neću, ja ću uvek reći NE!“





