Počela izrada prvog Izveštaja o stanju prirode Srbije
Autor Jovanka StanojevićZavod za zaštitu prirode Srbije obratio se svim relevantnim subjektima u oblasti zaštite prirode – upravljačima prirodnih dobara, lokalnim samoupravama, državnim organima i institutima, visokoškolskim organizacijama, nevladinim i međunarodnim organizacijama, da se uključe u izradu Izveštaja, dostavljanjem neophodnih podataka.
U Srbiji je počela izrada prvog Izveštaja o stanju prirode Srbije koji predstavlja suštinski osnov za utvrđivanje opšte ocene stanja nacionalne prirodne baštine i procene uspešnosti sprovođenja sveukupnih mera i aktivnosti na zaštiti prirode u proteklom petogodišnjem periodu. Istovremeno, izveštaj o stanju prirode je osnov za utvrđivanje dalje strategije i nacionalne politike u oblasti zaštiti prirode, kao i za efikasnije sprovođenje procesa integracije i primenu evropskih standarda u našoj zemlji. Shodno Zakonu o zaštiti prirode, Zavod za zaštitu prirode Srbije u saradnji sa Pokrajinskim zavodom za zaštitu prirode izrađuje Izveštaj, a uz podršku drugih stručnih i naučnih institucija, kao i ostalih subjekata koji su svojom delatnošću vezani za oblast zaštite prirode. Ocena stanja prirode Srbije za period 2010-2014, zavisi od kvaliteta i kvantiteta dostupnih podataka, te je od najvećeg značaja da se u proces izrade pravovremeno uključe sve ustanove, institucije i organizacije koje poseduju relevantne informacije za Izveštaj.
Izveštaj obuhvata: pregled stanja prirode u Republici Srbiji (geodiverzitet, staništa i ekosistemske usluge, divlje i odomaćene vrste, predeo), pregled uticaja na prirodu i korišćenje prirodnih resursa (ljudske uticaje i ometanja, klimatske promene, prirodne nepogode, invazivne vrste i druge oblasti: poljoprivrede, šumarstva, vodoprivrede, rudarstva i energetike, saobraćaja i infrastrukture, urbanizacije, izgradnje i komercijalnog razvoja, turizma), sistem zaštite prirode (strateški, pravni i institucionalni okvir, zaštićena područja, ekološka mreža, pojedinačni mehanizmi i mere zaštite, finansiranje), zatim edukaciju, informisanje i učešće javnosti i indikatore stanja zaštite prirode u Srbiji.
Zavod za zaštitu prirode Srbije se tim povodom obratio svim relevantnim subjektima u oblasti zaštite prirode – upravljačima prirodnih dobara, lokalnim samoupravama, državnim organima i institutima, visokoškolskim organizacijama, nevladinim i međunarodnim organizacijama, radi uključivanja u izradu Izveštaja, dostavljanjem neophodnih podataka.
U cilju lakšeg prikupljanja i obrade podataka, izrađeni su upitnici koji su upućeni svim subjektima, a postavljeni su i na veb stranici Zavoda za zaštitu prirode Srbije, sa mogućnošću preuzimanja. Popunjeni upitnici šalju se elektronskim putem, na i-mejl adresu Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli., kao i putem pošte na adresu Zavod za zaštitu prirode Srbije, Dr Ivana Ribara 91, 11070 Novi Beograd.
S obzirom na složenost sistema zaštite prirode i značaj i ozbiljnost ovog nacionalnog zadatka, svim subjektima u zaštiti prirode upućen je poziv da se aktivno uključe i pruže svoj puni doprinos izradi Izveštaja o stanju prirode u Republici Srbiji za period od 2010. do 2014. godine.