Zavod za zaštitu prirode Srbije obratio se svim relevantnim subjektima u oblasti zaštite prirode – upravljačima prirodnih dobara, lokalnim samoupravama, državnim organima i institutima, visokoškolskim organizacijama, nevladinim i međunarodnim organizacijama, da se uključe u izradu Izveštaja, dostavljanjem neophodnih podataka.

Foto: Alex Ivanji

U Srbiji je počela izrada prvog Izveštaja o stanju prirode Srbije koji predstavlja suštinski osnov za utvrđivanje opšte ocene stanja nacionalne prirodne baštine i procene uspešnosti sprovođenja sveukupnih mera i aktivnosti na zaštiti prirode u proteklom petogodišnjem periodu. Istovremeno, izveštaj o stanju prirode je osnov za utvrđivanje dalje strategije i nacionalne politike u oblasti zaštiti prirode, kao i za efikasnije sprovođenje procesa integracije i primenu evropskih standarda u našoj zemlji. Shodno Zakonu o zaštiti prirode, Zavod za zaštitu prirode Srbije u saradnji sa Pokrajinskim zavodom za zaštitu prirode izrađuje Izveštaj, a uz podršku drugih stručnih i naučnih institucija, kao i ostalih subjekata koji su svojom delatnošću vezani za oblast zaštite prirode. Ocena stanja prirode Srbije za period 2010-2014, zavisi od kvaliteta i kvantiteta dostupnih podataka, te je od najvećeg značaja da se u proces izrade pravovremeno uključe sve ustanove, institucije i organizacije koje poseduju relevantne informacije za Izveštaj.

Izveštaj obuhvata: pregled stanja prirode u Republici Srbiji (geodiverzitet, staništa i ekosistemske usluge, divlje i odomaćene vrste, predeo), pregled uticaja na prirodu i korišćenje prirodnih resursa (ljudske uticaje i ometanja, klimatske promene, prirodne nepogode, invazivne vrste i druge oblasti:  poljoprivrede, šumarstva, vodoprivrede, rudarstva i energetike, saobraćaja i infrastrukture, urbanizacije, izgradnje i komercijalnog razvoja, turizma), sistem zaštite prirode (strateški, pravni i institucionalni okvir, zaštićena područja, ekološka mreža, pojedinačni mehanizmi i mere zaštite, finansiranje), zatim edukaciju, informisanje i učešće javnosti i indikatore stanja zaštite prirode u Srbiji.

Zavod za zaštitu prirode Srbije se tim povodom obratio svim relevantnim subjektima u oblasti zaštite prirode – upravljačima prirodnih dobara, lokalnim samoupravama, državnim organima i institutima, visokoškolskim organizacijama, nevladinim i međunarodnim organizacijama, radi uključivanja u izradu Izveštaja, dostavljanjem neophodnih podataka.

U cilju lakšeg prikupljanja i obrade podataka, izrađeni su upitnici koji su upućeni svim subjektima, a postavljeni su i na veb stranici Zavoda za zaštitu prirode Srbije, sa mogućnošću preuzimanja. Popunjeni upitnici šalju se elektronskim putem, na i-mejl adresu Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli., kao i putem pošte na adresu Zavod za zaštitu prirode Srbije, Dr Ivana Ribara 91, 11070 Novi Beograd.

S obzirom na složenost sistema zaštite prirode i značaj i ozbiljnost ovog nacionalnog zadatka, svim subjektima u zaštiti prirode upućen je poziv da se aktivno uključe i pruže svoj puni doprinos izradi Izveštaja o stanju prirode u Republici Srbiji za period od 2010. do 2014. godine.

Dodaj komentar

Molimo Vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija portala EAST SIDE zadržava pravo da - ukoliko ih proceni kao neumesne - ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije EAST SIDE kao i bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Linkove ka drugim sajtovima ne objavljujemo. EAST SIDE nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Sigurnosni kod
Osveži

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com