U selu Prahovo, nadomak Negotina, postoji veliki broj seoskih bunara koji su napravljeni od strane meštana. Većina ovih bunara danas i nije u funkciji, a postoje i oni čija je svrha i više nego problematična.

Nekadašnji meštani Prahova su za vreme svojih života, u svom selu, izgradili preko dvadeset bunara, sa ciljem da im isti posluže za sopstvene potrebe. Bunari koji premašuju i po osamdeset godina postojanja danas su većinom van funkcije, a Prahovljani koji pamte koja je bila svrha i namena ovih bunara, sada tvrde da su i neki od bunara uzurpirani zahvaljujući opštinskoj vlasti.

Jedan od najproblematičnijih bunara je jedan koji se nalazi nedaleko od glavnog puta. Opasan ogradom jednog od meštana, nekada seoski, ovaj bunar danas legalnim tokom pripada žitelju Prahova.

Kako navode meštani, to je, pre svega, problem za koji je zaslužna opštinska vlast. Osim što je na volšeban način prodato zemljište oko istog bunara i dodeljeno jednom od meštana, ograđeni bunar danas predstavlja smetnju i susedu čija garaža se nalazi tik uz bunar.

Prahovljanski bunari su zajedničko dobro svih meštana. Susedi u dogovoru koriste ove bunare, sa istim namerama i učešćem, pa tako i danas funkcionišu hidrofori koji služe svojoj svrsi. Pumpe su ostale tamo gde su i bile, ali većina ovih bunara danas je prekriveno i zakatančeno, pa je svaki bunarski izvor dragocen.

Ekipa ES portala posetila je danas meštane ovog sela, a fotografije prahovljanskih bunara možete pogledati u galeriji.

Dodaj komentar

Molimo Vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija portala EAST SIDE zadržava pravo da - ukoliko ih proceni kao neumesne - ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije EAST SIDE kao i bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Linkove ka drugim sajtovima ne objavljujemo. EAST SIDE nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Sigurnosni kod
Osveži

Komentari  

00 # Mestanin Prahova 27-09-2015 08:42
Miki je u pravu, ali poenta cele price je u jednostranoj odluci Opstinskog Veca da proda zemljiste oko bunara i sam bunar!!!! Da li je lokalna samouprava svesna cinjenice da ovaj i svi javni bunari u Prahovu, mogu biti i jesu, od istorijske i kulturne vrednosti, te kao takvi, trebaju biti stavljeni pod drzavnom zastitoj, a opstinska vlast prozvana da ih kao istorijske spomenike zastiti. Takvih bunara ima nekoliko i u prahovskom ataru, koji su mahom zapusteni ili izgradnjom IHP-a uzirpirani i unisteni. Jedan na slici je specifican, jer je iskopan u jednom uskom prolazu.
Ako lokalna samouprava nema sluha, ovaj slucaj ce dobiti druge dimenzije je razumni mestani Prahova osudjuju ovaj drzak i nerazuman postupak. A posebno kabadahijsko ponasanje kupca koji je postavljanjem ograde, onemogucio prvom komsiji da koristi ulaz u sopstvenu garazu ?! I ne samo to, vec svima koji preko svojih hidroforova snabdevaju svoja domacinstva vodo i bunara, da iste sklanjaju?!
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
01 # Miki 25-09-2015 21:23
Bunar, koji je, kako reporter kaže, "na volšeban način postao privatno vlasništvo" je drugi po redu izgrađenih bunara u Prahovu, a građen je odmah nakon Prvog svetskog rata. Ovo je jedan od dva bunara u selu koji je zidani kamenom jer u vreme njegove gradnje nisu postojali betonski prstenovi. Nije tačna konstatcija da "većina bunara nije u funkciji", već suprotno, da se najveći broj njih i danas koristi preko hidroforskih postrojenja. Voda u "spornom bunaru" je, prema analizama Zavoda za javno zdravlje u Zaječaru, ispravna za ljudsku upotrebu.
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
00 # Kuslja 26-09-2015 09:33
Nigde u tekstu ne stoji da je voda neispravna, kao ni da se ne koristi voda iz bunara
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
01 # Miki 26-09-2015 13:37
Najveći broj bunara u Prahovu je zagadjen hemijski jer ima uvećane koncetracije nitrata i to je veliki problem u Prahovu
ali sporni bunar na sreću ima ispravnu vodu za piće i to je poenta mog komentara jer je reporter ES problem bunara u Prahovu samo podstakao a ta priča je mnogo kompleksnija i široka. Da stvar bude jasnija, vodu u prhovskim bunarima zagadili su sami Prahovljani suprotno onoj narodnoj:" Ne pljuj u bunar iz koga piješ vodu", a oni u njima obavljaju svoje fiziološke potrebe!
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
JSN Decor template designed by JoomlaShine.com