Na stogodišnjicu smrti bračnog para Mazej, Fernanda i Selme Eliasberg,  u prisustvu građana Negotina, zvaničnika Opštine i Borskog okruga i radnika ZC, ambasador Belgije u Srbiji, Leo D Aes, otkrio je spomen ploču na zgradi stare negotinske bolnice, u kojoj su belgijski humanitarci skoro godinu dana lečili srpske vojnike i stanovništvo,  a kasnije, u velikoj epidemiji pegavog tifusa i sami podlegli ovoj zarazi.  Bračni par Mazej sahranjen je 1915. godine na gradskom groblju u Negotinu.

Foto: Suzana Mihajlović-Jovanović

U znak prijateljstva belgijskog i srpskog naroda, koje ima dugu tradiciju i koje će, kako je potvrđeno, biti nastavljeno, njegova ekselencija Leo D Aes, ambasador Kraljevine Belgije u Srbiji, boravio je sa najbližim saradnicima u jednodnevnoj poseti Negotinu. Na stogodišnjicu smrti belgijskih lekara, bračnog para Mazej, Fernanda i Selme Eliasberg, ambasador Belgije, otkrio je spomen ploču na zgradi stare negotinske bolnice u kojoj su lekari iz Belgije skoro godinu dana, u humanitarnoj misiji, lečili srpske ratnike i stanovnike Krajine, u velikoj epidemiji pegavog tifusa koji je celu tadašnju Kraljevinu Srbiju, krajem 1914. godine učinio „zemljom smrti“. Velikoj pošasti su podlegli i mladi supružnici, Fernand, 18. februara, a Selma, 8. marta 1915. godine. Oboje su sahranjeni na gradskom groblju u Negotinu

„U nastojanju da se trajno sačuva  uspomena na humanitarce i junake Velikog rata koji nisu nosili oružje u ruci, ali su bili vođeni srcem i moralom Hipokratovih sledbenika, negotinski SUBNOR je pokrenuo inicijativu o obeležavanju  stogodišnjice smrti belgijskih lekara, u saradnji sa opštinom Negotin i Ambasadom Kraljevine Belgije“, rekao je za portal ES Dragoljub Filipović, predsednik tog Udruženja, koje okuplja učesnike NOR-a i odbrambenih ratova iz devedesetih godina 20. veka, potomke i poštovaoce tekovina i tradicija oslobodilačkih ratova srpskog naroda. 

Bračni par Mazej, Fernand i Selma Eliasberg, se prvi odazvao pozivu Kraljevine Srbije i 1914. godine stigao na područje Krajine, gde su se u vreme Balkanskih i Prvog svetskog rata, za sanitetsko zbrinjavanje vojnika i stanovništva pored stare okružne bolnice koristile i školske zgrade. U njima su lečeni i austrougarski zarobljenici koji su sa sobom doneli i zarazu - pegavi tifus. „U ratom razorenoj Srbiji harala je epidemija pegavog tifusa, kojim su bile zaražene na desetine hiljada srpskih vojnika i austrougarskih zarobljenika. Zajedno sa lekarima iz Rusije , Holandije, Francuske, Škotske i još nekih zemalja, ukoštac sa bolešću, koja je imala razmere humanitarne katastrofe, uhvatili su se belgijski lekari, koji su i sami oboleli, a ubrzo zatim i umrli“, naglašeno je u pijetetnim govorima koje su neposredno pred otkrivanje spomen ploče na zgradi negotinske stare bolnice održali Leo D Aes, ambasador Kraljevine Belgije, Jovan Milovanović, predsednik Opštine Negotin i dr Dušica Josifović, v.d. direktora Doma zdravlja u Negotinu. Ceremoniju je uveličalo izvođenje belgijske i srpske himne, u najavi otkrivanja spomen ploče lekarima, Fernandu i Selmi Eliasberg Mazej, koji su u vreme humanitarne katastrofe Velikog rata, pre stotinu godina, na prostoru Negotinske Krajine, krajnje požrtvovano, lečili lokalno stanovništvo i srpsku vojsku. 

Prijeme za delegaciju Ambasade Belgije u Srbiji u kojoj su uz ambasadora bili, Guy Van Glabeke, konzul, Ewoud Roes, prvi sekretar Ambasade i Ward Rabeay, pomoćnik atašea, desetog decembra u Negotinu, priredio je Jovan Milovanović predsednik Opštine sa saradnicima, članovi SUBNOR-a i u ime kolektiva Zdravstvenog centra, prim. dr Biljana Paraskijević, v.d. direktora negotinske zdravstvene ustanove. Delegacija visokih belgijskih zvaničnika je tokom boravka u Negotinu odala počast svojim sunarodnicima, bračnom paru Mazej, na gradskom groblju gde su sahranjeni. Zvanična poseta gostiju iz Belgije je završena obećanjem da će javnosti u narednom periodu biti ponuđeno više informacija o plemenitim lekarima dobrovoljcima, koji su pružili pomoć srpskom narodu i vojsci u Prvom svetskom ratu.

Dodaj komentar

Molimo Vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija portala EAST SIDE zadržava pravo da - ukoliko ih proceni kao neumesne - ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije EAST SIDE kao i bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Linkove ka drugim sajtovima ne objavljujemo. EAST SIDE nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Sigurnosni kod
Osveži

Komentari  

05 # aco 12-12-2015 19:29
Sve pohvale za aktivnosti, angazovanje i borbu protiv zaborava, clanstvu SUBNOR-a Negotin i njegovom predsedniku Dragoljubu Filipovicu.
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
05 # MIKI 13-12-2015 17:38
Aco, ja kažem da je Dragoljubu Filipoviću ovo jedna velika greška u životu njegovom. I pitam, i tebe, i njega: Zašto ne podigosmo
veliki spomenik admiralu Vesjolkinu na brežuljku iznad luke Prahovo?
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
04 # Jovica 17-12-2015 19:58
Gospodine Miki, vidi se da ste dobar covek, nemoze sve od jednom, dajte ideju i obrazlozenje SUBNOR-U i vredni
clanovi ce sigurno nesto preduzeti. Trebate znati da SUBNOR nema srestava za izradu spomenika, sto se tice Prahova,
zna se da je Filipovic prvi pokrenuo temu potopljenih Nemackih brodova da bi nakon toga bio snimljen film Dunavski
vilenjak. Poz.
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
16 # Posao 12-12-2015 08:27
A posao? Radna mesta? Da li je ovo najvaznije Negotincima?!?
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
JSN Decor template designed by JoomlaShine.com