U Srbiji iz godine u godinu sve je više vremenskih nepogoda, stručnjaci tvrde da bi ulaganje u prevenciju prirodnih katastrofa i zaštitu od poplava moglo znatno da smanji gubitke, kao i troškove sanacije štete.

 

 

"Investiranje u prevenciju ne predstavlja trošak već ulaganje u sanaciju" ističe koordinatorka UN u Srbiji, Irena Vojačkova Solorano i dodaje da se procenjuje da je u Srbiji odnos ulaganja u prevenciju i sanaciju šteta takav - da se na jedan uloženi dinar uštedi između tri i devet dinara u sanaciji štete kada ona već nastane.


Ona takođe podseća da su majske poplave 2014. bile najgore u poslednjih 120 godina, jer su pogodile 22 odsto stanovništva u dve trećine opština, te da procenjena šteta iznosi 1.7 milijardi evra, što je oko 4.8 BDP-a Srbije. Zbog čega  je Vlada formirala Kancelariju za obnovu i pomoć poplavljenim područjima.


Po rečima direktora Kancelarije za obnovu i pomoć poplavljenim područjima, Marka Blagojevića iako je u prethodne 2 godine mnogo toga urađeno po ovom pitanju, ne može se reći da je Srbija sada spremna za buduće poplave, ali može da je "spremnija", međutim ona se ne suočava samo sa poplavama već i sa klizištima, sušama, i drugim vremenskim nepogodama.


On navodi i to da je po procenama američkih studija, Srbija u proteklih 25 godina gubila oko 500 miliona dolara godišnje samo zbog suša, a sa druge strane problem prave i  poplave, tako da adekvatnim sistemom za zaštitu od plavljenja, može se osigurati i sistem navodnjavanja kada voda bude potrebna.

Dodaj komentar

Molimo Vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija portala EAST SIDE zadržava pravo da - ukoliko ih proceni kao neumesne - ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije EAST SIDE kao i bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Linkove ka drugim sajtovima ne objavljujemo. EAST SIDE nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Sigurnosni kod
Osveži

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com