U Srbiji iz godine u godinu sve je više vremenskih nepogoda, stručnjaci tvrde da bi ulaganje u prevenciju prirodnih katastrofa i zaštitu od poplava moglo znatno da smanji gubitke, kao i troškove sanacije štete.
"Investiranje u prevenciju ne predstavlja trošak već ulaganje u sanaciju" ističe koordinatorka UN u Srbiji, Irena Vojačkova Solorano i dodaje da se procenjuje da je u Srbiji odnos ulaganja u prevenciju i sanaciju šteta takav - da se na jedan uloženi dinar uštedi između tri i devet dinara u sanaciji štete kada ona već nastane.
Ona takođe podseća da su majske poplave 2014. bile najgore u poslednjih 120 godina, jer su pogodile 22 odsto stanovništva u dve trećine opština, te da procenjena šteta iznosi 1.7 milijardi evra, što je oko 4.8 BDP-a Srbije. Zbog čega je Vlada formirala Kancelariju za obnovu i pomoć poplavljenim područjima.
Po rečima direktora Kancelarije za obnovu i pomoć poplavljenim područjima, Marka Blagojevića iako je u prethodne 2 godine mnogo toga urađeno po ovom pitanju, ne može se reći da je Srbija sada spremna za buduće poplave, ali može da je "spremnija", međutim ona se ne suočava samo sa poplavama već i sa klizištima, sušama, i drugim vremenskim nepogodama.
On navodi i to da je po procenama američkih studija, Srbija u proteklih 25 godina gubila oko 500 miliona dolara godišnje samo zbog suša, a sa druge strane problem prave i poplave, tako da adekvatnim sistemom za zaštitu od plavljenja, može se osigurati i sistem navodnjavanja kada voda bude potrebna.