Nova deponija fosfogipsa neprihvatljiva za meštane Prahova i Radujevca i drugih krajinskih sela u blizini prahovske industrije
Autor East SidePrezentaciji Studije o proceni uticaja na životnu sredinu, projekta skladišta fosfogipsa, čija bi izgradnja trebalo da počne iduće godine, prisustvovao je veliki broj meštana sela Prahova, Radujevca, Samarinovca i drugih.
Uvid u Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu, projekta skladišta fosfogipsa u Prahovu kod Negotina je mogao da se obavi prethodnih dvadesetak dana, u Odeljenju za urbanizam i građevinarstvo, u prostorijama Zavoda za urbanističko planiranje i projektovanje opštine Negotin, a kako je naznačeno i na sajtu Ministarstva poljoprivrede i životne sredine RS, što je tokom današnje javne rasprave negirano od strane predstavnika krajinskih ekoloških udruženja, koja su se uključila u raspravu. Oni su pružili podršku meštanima Prahova i Radujevca, koji se ne slažu sa formiranjem nove deponije fosfogipsa u njihovom najbližem okruženju, kao i deponije pepela, predviđene studijom. Stanovnicima ovih sela koji su godinama osećali posledice zračenja i blizine već postojećih deponija, piritnog prženca i fosfogipsa, potpuno je neprihvatljiva ideja o formiranju nove, na gotovo kućnom pragu domaćinstava u krajinskim naseljima. Meštani su izričiti kada kažu da je porast obolevanja od malignih bolesti u naseljima pored deponija, evidentan. Osim zdravlja ugrožene su im poljoprivredne oranice zatrovane nus-proizvodima sa prahovskih deponija. U okruženju područja o kome govorimo, a na kome bi trebalo da nikne nova deponija fosfogipsa i pepela, u nekoliko sela živi oko 4 hiljade ljudi.
Zahtev Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine za saglasnost na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta skladišta fosfogipsa, koji obuhvata površinu od 46,5 ha za fosfogips i 12 ha za deponiju pepela, podneo je Elixir-Prahovo D.O.O. Inače stara deponija fosfogipsa obuhvata površinu od 56 ha a na njoj se nalazi oko 11 milina tona fosfgipsa.
Većina meštana Prahova, Radujevca i Samarinovca koji su došli na raspravu, nezadovoljna objašnjenjima prezentera Studije, napustila je skup organizovan u velikoj sali SO Negotin.
Primedbu Ekološkog društva "Badem" iz Negotina na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu skladišta fosfogipsa - Elixir Prahovo, možete pogledati ovde.