U Srbiji je kao „velika“ otvorena nova tema koja sigurno veoma interesuje sve korisnike daljinskih sistema grejanja. Posebno zbog toga što zbog nepoštovanja oročenih datuma iz Zakona o energetici, jedno je od tumačenja, toplane ovu uslugu sada pružaju „gratis“? Sigurni smo da u praksi to sasvim sigurno neće biti moguće 

 

Čitateljka portala East Side, prosledila nam je mejl sa sadržajem koji je tokom popodnevnih sati u četvtak 12. januara mogao da se pročita na gotovo svim portalima i elektronskim izdanjima dnevnih novina. Tema broj jedan o kojoj se glasno govori u ovom trenutku odnosi se na uvek aktuelno, u ovo doba, grejanje. Od 2014. godine, od kada postoji, i portal ES je skoro kao redovne rubrike u zimskim mesecima imao grejanje. Zajedno sa građanima rasplitali smo zamešateljstvo oko cena, nakon što je u Negotinu, kao jednom od prvih gradova u Srbiji, počeo da se primenjuje novi sistem naplate prema merenju  potrošnje energije. Prenosili smo redovno šta kažu građani, šta kažu nadležni u JKP „Badnjevo“, šta kaže osnivač. Neskromno će zazvučati ali smo doprineli, svojevremeno, poštovanju zakonske procedure oko utvrđivanja i korekcije cena. Dakle, bili smo deo priče koja je bila u interesu građana u stambenim zgradama priključenim na daljinske sisteme, a reč je o oko 1700 korisnika u Negotinu. 

Učinilo se da ova grejna sezona, konačno, počinje bez trzavica. Uhodali smo se, građani su navikli na fiksne i varijabilne delove računa, na merače toplote u stanovima, naučili smo šta znači reč kalorimetar i tako redom. Na ovu najnoviju priču koja je upravo dobila svoj prolog tek treba da nadovežemo radnju, tačnije tumačenja iz preduzeća nadležnog za pružanje usluge grejanja u Negotinu i samog osnivača, što ćemo sigurno i uraditi, takoreći, već tokom dana, ali nije na odmet da kažemo i šta će biti tema ovog novog povratka problematici grejanja, uz  opasku da smo minulih ledenih dana imali sasvim zadovoljavajuće grejanje, da su toplane ispoštovale građane, ali i da je zbog kvarova bilo manjih problema koji su otklanjani u hodu i na koje se, naravno, nije moglo da računa. Ali, veliki sistemi s vremena na vreme pokažu slabosti pa je tako i ova, prolazna, rešena efikasno, mada uz sporadične primedbe korisnika. 

FOTO: Prvi deo teksta

I taman kada je trebalo da napravimo i jedan ljudski osvrt na rad toplana u zimskom ledenom talasu koji polako popušta, iz medija saznajemo da udruženja građana u većim gradovima Srbije (Niš, Kraljevo, Kragujevac, Zrenjanin) tvrde da domaćinstva nemaju obavezu da od januara plaćaju račune za grejanje. U obrazloženju se navodi, citiramo: Prema odredbama Zakona o energetici, najkasnije do 29. decembra prošle godine sve gradske toplane u Srbiji morale su da zaključe ugovore o snabdevanju toplotnom energijom sa svakim korisnikom ponaosob!

FOTO: Drugi deo teksta

To se, saznajemo, nije dogodilo, iako je pomenuti Zakon izričit i podrazumeva pretnju novčanim kaznama do dva miliona dinara po toplani ukoliko se rok ne ispoštuje! 

Rok, definitivno, nije ispoštovan, a niti u jednom gradu, a ni opštini toplane nisu zaključile ugovore o snabdevanju toplotnom energijom sa svakim korisnikom ponaosob! 

Krenuvši tragom te informacije, saznali smo da je Poslovno udruženje toplana Srbije u decembru prošle godine zauzelo stav da bi "obaveza zaključenja ovakvih ugovora trebalo da važi ali tek od sledeće grejne sezone (2017/2018)", s obzirom da je reč o velikom poslu koji u praksi može da dovede do problema. Različita udruženja građana iz Niša, Kraljeva, Zrenjanina i Kragujevca, međutim, već organizuju akcije u kojima upozoravaju toplane i lokalne vlasti da takvo kršenje zakona znači da korisnici nakon tog datuma "nemaju nikakve ugovorne obaveze prema toplanama".

U okviru te akcije, građani ovih gradova sve masovnije potpisuju obaveštenja, koja će dostaviti nadležnima, u kojima, osim da nakon 29. decembra 2016. prestaju njihove ugovorne obaveze, navode i da će nastavak isporuke toplotne energije smatrati "jednostranom, ugovorno neobavezujućom i dobrovoljnom uslugom". Osim gradskim toplanama, oni će obaveštenja dostavljati i lokalnim organima vlasti, odnosno gradonačelnicima, većima i skupštinama. Akciju organizuju Udruženi pokret slobodnih stanara iz Niša (UPSS), Lokalni front Kraljevo, Centar za zaštitu potrošača "Begej" iz Zrenjanina i Kragujevački kućni savet. Njihova ambicija je da akciju prošire na sve građane Srbije. U "obaveštenju" koje će ova udruženja i građani dostavljati nadležnima podseća se da Zakon o energetici, koji je stupio na snagu 29. decembra 2014. godine, propisuje da su "snabdevač toplotnom energijom i krajnji kupac dužni da zaključe pisani ugovor o snabdevanju toplotnom energijom" u roku od dve godine od stupanja na snagu ovog zakona. U slučaju da ne zaključe ovakve ugovore "energetski subjekti će se za takav prekršaj kazniti novčanom kaznom od 500.000 do 2.000.000 dinara", navodi se u Zakonu, a prenosi u "obaveštenju". 

Tema je za razmišljanje i otvara niz pitanja!  Zašto su srpske toplane i njihovo Udruženje čekali  pune dve godine, koliko je prošlo od donošenja Zakona, a nisu uradili ništa u pripremnom periodu da se rok ispoštuje i ugovori ponude građanima na potpisivanje? Da li je u Srbiji nekima dozvoljeno da krše ili da su iznad zakona? Zamislite da je reč o ubogom pojedincu koji donosi odluku da mimo zakona odloži svoje obaveze, bilo koje, da ih ne ispoštuje? Da li bi dražava tolerisala tromost, neažurnost, finansijsku i zakonsku nedisciplinu? Sasvim sigurno - ne bi!

S druge strane, ni šarmantna pretpostavka s početka teksta, da zbog nepoštovanja rokova iz Zakona o energetici toplane uslugu grejanja u januaru pružaju „gratis“, u praksi neće biti ni moguća, a ni primenljiva. 

Portal ES će već danas u vezi sa nastalom situacijom potražiti odgovore na adresi JKP „Badnjevo“ Negotin, koje je i jedini pružalac usluge grejanja žiteljima našeg grada. 

 

Dodaj komentar

Molimo Vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija portala EAST SIDE zadržava pravo da - ukoliko ih proceni kao neumesne - ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije EAST SIDE kao i bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Linkove ka drugim sajtovima ne objavljujemo. EAST SIDE nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Sigurnosni kod
Osveži

Komentari  

16 # Komunista 13-01-2017 12:14
Ajde da vidimo koliko zaposlenih je primljeno u sve organizacije na budžetu u opštini Negotin. Spisak naprednjaka koje je preCednik udomio na državne jasle o našem trošku. Ko će za to da odgovara, što se botovi finansiraju narodnim parama?
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
13 # Prorok 14-01-2017 14:39
Treba izračunati koliko su para opljačkali na taj način i tužiti i predsednika i one koji mu u tome pomažu za zloupotrebu službenog položaja, štetu nanesenu budžetu i građanima Negotina. Pa posle pada sa vlasti zaplena imovine i naknada štete, samo tako će se štetočine opametiti.
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
17 # Onaj koji nije clan 13-01-2017 10:06
Ako se pazljivo procita zakon,pise da ugovor propisuje Opstina ili kako lepo kazu jedinica lokalne samouprave .Komunal je njima prosledio zahtev(insajdersko saznanje) na vreme i neku formu ugovora ali do dan danas nema odgovora.Kazna je 2 mil. ako se to ne uradi do decembra 2016 i sad je pitanje zasto bi ti jadnici iz komunala platili kaznu zbog bahatosti i nerada opstinara.Da li ce neko odgovarati za to,pogadjam,niko jer drugovi priznaju samo sud partije.
Da li ce Gugutka,pardon Golub da zastiti svoje preduzece od placanja kazne i tuzi opstinu ako do toga dodje ,pogadjam ,nece jer je fotelja najdraza.
Dolaze izbori imate mogucnost da glasate za Bobajsku berzu ili ........?
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
JSN Decor template designed by JoomlaShine.com