Zamena tablica odložena za dve godine
Autor Suzana M. JovanovićZamena registracionih tablica kod onih vozila koja su tablice podigla po trenutno važećem Zakonu o bezbednosti saobraćaja (ZOBS), kod koga je propisan rok od sedam godina, nakon brojnih reagovanja, odložena su za dve godine.
Kako je medijima saopštio ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, za to vreme će biti doneta i odluka da se menjaju isključivo registarske oznake koje su oštećene. Iako je upravo to i praksa većine evropskih zemalja, u Srbiji, međutim, aktuelni zakonski akti predviđaju da se registarske oznake menjaju na sedam godina, jer tada ističe rok koji proizvođač, Zavod za izradu novčanica i kovanog novca, daje na folije koje očitavaju radari i kamere.
“Donećemo i odluku da se menjaju isključivo registarske oznake koje su oštećene i koje nisu za dalju upotrebu, dok će sve ostale moći da se koriste i nakon isteka do sada predviđenog roka od sedam godina”, naveo je ministar Stefanović u saopštenju i podsetio da je rok za zamenu tablica bio predviđen Pravilnikom o registraciji motornih i priključnih vozila usvojenim 2010. godine.
Vozači, i onako opterećeni redovnim troškovima koje imaju, burno su odreagovali na prvobitnu informaciju da će morati da, po trenutnim cenama, plate dodatnih 3.944 dinara za zamenu tablica, koje po aktuelnom Zakonu o bezbednosti saobraćaja čak i ne moraju da budu oštećene. U tu sumu spada par registracionih tablica po ceni od 2.190 za putnički automobil, odnosno 1.320 za motocikl, plus 1.314 dinara za promenu saobraćajne dozvole, pa još 440 za registracionu nalepnicu. Tu, međutim, nije uračunato osiguranje i ostali porezi koji zavise od kubikaže vozila.
Iako je zamena tablica odložena za dve godine, nameti kojim država redovno globi vozače, koji očigledno spadaju u redovne „punioce“ budžeta, time ne prestaju, jer uz troškove goriva i registracije, imaju još štošta da plate. Trenutno vozači plaćaju 10 odsto veće putarine, gorivo je već opterećeno sa 40 odsto državnih zahvatanja, a predstoji i zamena starih, papirnih vozačkih dozvola plastičnim, biometrijskim za one koji to do sada nisu uradili, a koja košta 1.576 dinara. Rok za zamenu dozvola, inače, ističe 10.juna ove godine.
Doda li se na sve ovo i zamena kompleta prve pomoći, nova će vas koštati od 600 do 3.500 dinara. Rok trajanja kompleta prve pomoći, po aktuelnom Zakonu o bezbednosti saobraćaja čak i za neotvorene komplete je pet godina.
Novčanik će dodatno isprazniti vlasnici automobila sa auto plinom, jer će, s obzirom da im je rok za atestiranje uređaja sa sedam smanjen na pet godina, morati da redovan atest ove godine plate 12.000 dinara.