Vina iz podruma krajinskih proizvođača su odlična, iako su sredstva koja imaju za proizvodnju i ambijent u kome je održavaju daleko ispod uslova njihovih slovenačkih i hrvatskih kolega! Tako bi u najkraćem mogao da glasi zaključak novinara posle razgovora sa dvojicom poznatih vinara, Zoranom Stevanovićem Conetom i Zoranom Vasiljevićem, koji u Rogljevu kod Negotina podižu vinograde i proizvode vina, uglavnom, poznata Krajincima

Zoran Stevanović Cone, prvi s desne strane, Nikola Mladenović Matalj i Dušan Petrović, iz Turističke organizacije

Iako vinogradarska sezona počinje, ako je verovati narodnom kalendaru, koliko već sutra, na Svetog Trifuna, kada će biti ozvaničen početak nove proizvodne godine, iskoristili smo retke slobodne trenutke za razgovor sa dvojicom krajinskih vinara, Zoranom Stevanovićem Conetom i Zoranom Vasiljevićem, koji grožđe i vino proizvode u Rogljevu, u jednoj od najpoznatijih ovdašnjih vinskih regija. 

Zahvaljujući dvojici sagovornika, na tragu koji je portal ES sledio povodom nedavne studijske posete naših proizvođača čuvenim vinskim regijama u Hrvatskoj i Sloveniji, odmah dobijamo i odgovore na pitanja koja obično idu u ovakvim prilikama, kada se neko vrati sa gostovanja. Da, zadovoljni su onim što su videli, pre svega, ali su i svesni da će mnogo vremena proći do trenutka kada će i naši proizvođači moći da proizvode u povoljnijem ambijentu, bar približnom onome, koji imaju njihove slovenačke i hrvatske kolege.

Za sve nas studijsko putovanje predstavlja veliko iskustvo. U Hrvatskoj smo posetili osam vinarija, u Sloveniji pet.  Razgovarali smo sa proizvođačima grožđa i vina, koji su uglavnom snažno podržani i stimulisani merama države, ali ne treba smetnuti s uma i da je reč o zemljama koje su članice EU i da je njima mnogo lakši pristup evropskim fondovima.  Imali smo organizovana predavanja stručnjaka sa Instituta za poljoprivredu i turizam iz Poreča, koji deluje u okviru Ministarstva nauke, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske. Taj Institut ukazuje posebnu brigu vinogradarima i vinarima, kroz pripremu naučnih istraživanja u poljoprivredi i realizaciju projekata iz svih područja u toj oblasti.  Primera radi, Institut je vodeći partner na projektu Putevima Malvazije istarske. Pet naučnika je posvećeno veome staroj sorti grožđa, autohtonoj za to podneblje, koja ima velike mogućnosti i kao takva se i dalje istražuje. Veoma pozitivna iskustva preneli su nam i domaćini iz Udruženja  vinara Istre „Vinistra“ Poreč, a imali smo priliku da saznamo i detalje o proizvodnji jednog od najčuvenijih  crvenih vina, Teran.

Proizvođači vina iz Krajine na studijskom putovanju

Istarska županija, putem Upravnog odeljenja za međunarodnu suradnju i EU poslove, uglavnom, prati i posreduje kod dodele sredstava udruženjima za međunarodne aktivnosti i sufinansiranje projekata u okviru programa EU, a to znači da proizvođači imaju sistemsku podršku koja im se pruža sa nivoa države. Reč je o samo nekim primerima dobre prakse koja nas razlikuje od zemalja u kojima je naša studijska grupa vinara boravila nedavno“, kaže Zoran Stevanović Cone, predsednik Skupštine Udruženja vinara Negotinske Krajine, čiji su članovi nedavno posetili vinske regije u Istri i Vipavskoj dolini u Sloveniji. 

Mi imamo veoma kvalitetna vina, iako uslovi u kojima proizvodimo nisu baš najbolji. Proizvođači u regionu imaju povoljniju poziciju, jer se njima  obezbeđuje početni kapital za proizvodnju. Naši vinari i vinogradari su neke šanse i prilike propustili upravo zbog nepoverenja prema državi koja je, primera radi, 2008. godine obezbeđivala subvencije od 3,5 evra po čokotu, odnosno 15 000 evra po hektaru. Veoma mali broj je iskoristio tu mogućnost, a nepotrebno je sada govoriti zbog čega je to nepoverenje bilo veoma izraženo. Ali... prilika je propuštena. Tako povoljne se kasnije nisu ukazivale, nažalost.  Na putovanju smo posetili moderne vinarije u koje je uložen ogroman kapital, poput Vinarije Kozlović. Treba imati na umu i podatak da je u Hrvatskoj i Sloveniji cena vina po buteljki 10, a kod nas je i niža od pet evra. Oni imaju daleko veće tržište i to je još jedna njihova prednost,“ naglašava Zoran Vasiljević, vlasnik Vinarije „Vasiljević“ iz Rogljeva.

Vinarija Kozlović, jedan od najopremljenijih podruma vina u Istri

Od krajinskih proizvođača na studijskom putovanju su bili predstvanici Matalj Vinarije iz Negotina, Vinarije "Vimmid" – Vidrovac, Vinarije Manastira „Bukovo“, Vinarije „Janucić“, Krajinske vinarske zadruge - Rogljevo, Podruma „Dajić“-Mihajlovac, Vinarije „Milivojević“-Rečka i Vinarije „ Vasiljević“ – Rogljevo.

Nikola Mladenović Matalj, predsednik Udruženja vinara Negotinske Krajine, drugi s leve strane

Udruženje vinara Negotinske Krajine, osnovano je početkom 2006. godine u Negotinu sa ciljem unapređenja vinarstva i vinogradarstva kao i tehnologije i kvaliteta vina. Udruženje radi na promociji i afirmaciji domaćih vina nastupima na sajmovima i salonima vina. Udrženje trenutno ima oko 15 članova, vlasnika vinarija, podruma i zadruga koji proizvode vina od grožđa iz sopstvenih vinograda. Oni imaju zasnovanu proizvodnju na oko 150 hektara  pod vinogradima, a godišnje proizvedu i do milion litara  vina vrhunskog kvaliteta. 

Prema rečima Zorana Stevanovića Coneta, predsednika Skupštine Udruženja i vlasnika porodične Krajinske vinarske zadruge – Rogljevo, članovi Udruženja mogu da se pohvale podnebljem, starim iskusnim i mladim hrabrim i ambicioznim vinarima koji su u samom vrhu vinarstva, uprkos besparici koja je osetna.

Detalj iz jednog vinskog podruma

Studijsku posetu vinskim regijama Istre u Hrvatskoj i Vipavskoj dolini u Sloveniji, za proizvođače vina iz opština Negotin, Kladovo i Knjaževac, organizovao je RARIS - Regionalna agencija za razvoj istočne Srbije, uz podršku Projekta GIZ-KWD - Lokalni ekonomski razvoj u istočnoj Srbiji. Vinari istočne Srbije su se tom prilikom detaljno upoznali sa iskustvima i primerima dobre prakse u proizvodnji vina u ovim razvijenim vinskim regijama kao i sa iskustvima u korišćenju EU i državnih fondova za razvoj vinskog sektora, radi njihove primene u Srbiji.

 

Dodaj komentar

Molimo Vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija portala EAST SIDE zadržava pravo da - ukoliko ih proceni kao neumesne - ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije EAST SIDE kao i bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Linkove ka drugim sajtovima ne objavljujemo. EAST SIDE nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Sigurnosni kod
Osveži

Komentari  

12 # velja komunista 14-02-2017 18:51
nema od ovih gore vajde. upropastiše krajina vino,pa sad se dičimo prazninom
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
46 # neko ko je otišao 13-02-2017 09:20
Kao neko ko delimično živi u Istri, da vas nešto pitam: Da li ste videli na kom je nivou higijena u podrumima? Na kom je nivou komunalni red, svuda? Da li ste videli kako izgleda degustacija, da li je slična onome što se nudi u Rajcu, Rogljevu ili bilo kom vinskom podrumu u Krajini? Da li su vam vino sipali iz plastičnih boca koje su pre toga bile ambalaža za Coca-Cola-u ili neki drugi sok? Da li su čaše bile čiste ili su ih, nakon što je jedna osoba degustirala, plaknuli vinom i dali drugom? Vidite, sva pomoć države ili nekog trećeg ništa neće značiti ako ne obezbedite higejnu (!), ako sami ne krenete da tražite pare (evo, ja se nudim da vam napišem projekat za EU, imam iskustva u tome), kojem ožete da dobijete i nezavisno od države. ostvaiet svoju email adresu i ja ću vam odgovoriti, pa da vidimo da li možemo da dobijemo novac od EU.
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
02 # neko ko je otišao 14-02-2017 16:00
Vidim, više minusa. Samo, to sve potvrđuje moj stav, daleko ste vi od Istarstkih ili slovenačkih navika i vinara. Pošto je vinarija Kozlović na slici, odnosno n jihov "izložbeni" deo, uporedite to sa bilo kojom vinarijom u Krajini!
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
JSN Decor template designed by JoomlaShine.com