ES Istražuje: U susret još jednoj proizvodnoj godini u poljoprivredi, ali i periodu kada će se sa nivoa Republike i lokalnih samouprava poljoprivrednim proizvođačima omogućiti prijavljivanje za subvencije, koje se redovno obezbeđuju kao vid stimulacije i pospešivanja ove veoma važne privredne grane za koju svi govore da bi mogla biti jedan od puteva izlaska iz zapetljanog lavirinta krize u kome Srbija godinama obitava, East Side portal u novom istraživanju donosi: Koliko poljoprivrednika ima opština Negotin, šta su i kako funkcionišu poljoprivredna gazdinstva, kakva je struktura zemljišta u opštini Negotin, ima li statistika uporište u podacima na terenu?

Ilustracija: Freeimages.com

Prosečan broj stanovnika po domaćinstvu i prosečna starost poljoprivrednika

Ilustracija: East Side

U 95% popisanih domaćinstava u opštini Negotin, prosečno 2,5 lica po gazdinstvu, imaju u proseku 53 godine života, a samo u 5 odsto domaćinstava živi više od 5 lica sa istom prosečnom starošću. Gledano kroz statistiku to izgleda ovako: U ukupno popisanih 4 700 PG, u 3 198 živi od 1-2 lica po gazdinstvu, u 1 315 - od 3-4 lica, 5 do 6 lica u 174 PG, a sedam i više lica u samo 13 domaćinstava. Njihova starost kreće se u proseku od 53 do 55 godina. 

Zaključak

Izneti podaci predstavljaju najbolju ilustraciju za tezu da je krajinsko selo sve starije i da je to jedan od razloga za permanentno opadanje broja  poljoprivrednih domaćinstava. Aktivnih, takođe, zbog učestalih migracija iz sela u grad. Ukoliko smo na početku ove teze konstatovali da u opštini Negotin imamo 4 700  poljoprivrednih gazdinstava ( po popisu), onda svakako treba na kraju reći da se i u slučaju ove oblasti, zvanična statistika ne uklapa u realno stanje na terenu jer je van popisa ostao veliki broj domaćinstava koja se poljoprivredom bave za sopstvene potrebe i u manjem obimu. Dodatna ilustracija je i podatak da je u Upravi za trezor Republike Srbije registrovano samo 2 600 poljoprivrednih gazdinstava od kojih u opštini Negotin sa aktivnim statusom funkcionišu 2 200 PG. I upravo ta aktivna domaćinstva ostvaruju prava i mogućnost razvoja koje im kroz subvencije, kredite i druge vidove pomoći pružaju država i lokalne samouprave - primer Negotina i agrarnog budžeta od  30 miliona dinara, koliko je u 2014. godini opredeljeno za  Program podrške sprovođenju poljoprivredne i politike ruralnog razvoja opštine Negotin, na koji je prethodno saglasnost dalo resorno Ministarstvo poljoprivrede. 

Na kraju treba reći da je istraživanje urađeno krajem prošle godine i da je prema raspoloživim podacima, opština Negotin ove godine opredelila manje para za subvencije u odnosu na prošlu. U 2015. godini, u budžetu opštine Negotin za subvenicije u poljoprivredi opredeljeno  je 20 miliona dinara, ili za 10 miliona dinara manje u odnosu na prethodnu.

Dodaj komentar

Molimo Vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija portala EAST SIDE zadržava pravo da - ukoliko ih proceni kao neumesne - ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije EAST SIDE kao i bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Linkove ka drugim sajtovima ne objavljujemo. EAST SIDE nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Sigurnosni kod
Osveži

Komentari  

03 # Dimitrije 28-01-2015 21:47
Sela polako nestaju,imanja se sve manje obrađuju, iako su dvorišta puna mehanizacije. Veći deo naših krajinaca nalaze izlaz kod rodbine na zapadu, oni koji nemaju rodbine,moraju ostati i mučiti se,tražiti neki posao po gradu. U jednom većem Krajinskom selu zadnja dva meseca tri prodavnice zatvorene,desetak radnika ostalo bez posla.Neki koji "brinu" o našim životima su spremili da zatvore i sve mesne kancelarije po selima naše opštine.Čudno,ali mediji to nisu javili, a bilo je na opštinskom veću, i odloženo je do daljeg iz tehničkih razloga,mislim da bi vaš list to mogao malo istražiti. Ambulante već dosta zatvorene,pošte imaju još par sela, škola sve manje. Mislim da je rešenje da i sve ljude sa sela potovare u kamione i doteraju u grad. Čemu više živeti na selu.
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
JSN Decor template designed by JoomlaShine.com