Prema poslednjem saopštenju Republičkog zavoda za statistiku (RZS) od 3. aprila, na granici siromaštva u 2016. godini u Srbiji je bilo 25,5 odsto građana, odnosno svaki četvrti, dok je stopa rizika od siromaštva ili socijalne isključenosti iznosila 38,7 odsto. Rezultati ankete sprovedene na teritoriji Srbije od maja do jula 2016. godine upućuju na zaključak da je četvrtina Srbije na ivici siromaštva

 

Iako nismo skloni da verujemo statistici i objavama Republičkog zavoda za statistiku Srbije (RZS) posebno kada početkom svakog meseca izda saopštenje o neto i bruto zaradama u Srbiji tačnije iznose koje većina zaposlenih može samo da sanja najblaže rečeno, poslednje, vezano za stopu siromaštva u Srbiji deluje zastrašujuće i pokazuje u kakvim okolnostima zapravo živimo. Naime, prema poslednjem saopštenju Republičkog zavoda za statistiku (RZS) od 3. aprila, stopa siromaštva u Srbiji u prošloj godini bila je 25,5  odsto što znači da siromaštvo preti svakom četvrtom građaninu naše zemlje. U saopštenju se navodi da je stopa rizika od siromaštva ili socijalne isključenosti u 2016. godini iznosila 38,7 odsto.

Rizicima od siromaštva najizloženiji su mladi od 18 do 24 godine (32,7 odsto), zatim mlađi od 18 godina (30,2 odsto), dok najnižu stopu rizika od siromašva ima populacija starija od 65 godina (19,1 odsto).

Najveću stopu rizika od siromaštva imaju osobe koje žive u domaćinstvima koja čine dvoje odraslih s troje ili više izdržavane dece (49,8 odsto) i osobe mlađe od 65 godina koje čine jednočlana domaćinstva (40,1 odsto).

Kada je reč o radnom statusu, riziku od siromaštva najizloženiji su punoletni nezaposleni građani (48 odsto), dok je najniža stopa rizika od siromaštva kod zaposlenih kod poslodavca (devet odsto).

Oko trećine samozaposlenih je u riziku od siromaštva, dok je oko 15,4 odsto penzionera izloženo tom riziku.

Anketa o prihodima i uslovima života sprovedena je četvrti put na teritoriji Srbije od maja do jula 2016. godine. U anketi direktnim intervjuima učestvovalo je 5.554 domaćinstva, odnosno 15.057 osoba starijih od 16 godina.

 

Dodaj komentar

Molimo Vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija portala EAST SIDE zadržava pravo da - ukoliko ih proceni kao neumesne - ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije EAST SIDE kao i bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Linkove ka drugim sajtovima ne objavljujemo. EAST SIDE nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Sigurnosni kod
Osveži

Komentari  

07 # Laxy 05-04-2017 10:35
Ma koga vise briga za siromasne. Ko hoce da im pomaze, neka, ja ne dam vise ni paru. Ko je glasao uz pomoc sendvica i 1500 dinara neka ga zbrinjava onaj koga su birali. Meni niko nista nije dao, sama sam zaradila. Idi nadnici, rmbaci od jutra do sutra i bori se za sebe. Ne dam vise nikom nista.
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
JSN Decor template designed by JoomlaShine.com