60 neimenovanih ulica u Negotinu dobilo nazive
Autor East SideNa osnovu Odluke o davanju naziva novim ulicama na teritoriji opštine Negotin, koju su na drugoj sednici usvojili odbornici Skupštine opštine Negotin, 60 do sada neimenovanih ulica na teritoriji opštine dobilo svoje nazive. Svoje ulice dobili velikani nauke, lekari, humanitarci, diplomate, generali, vojnici, muzičari, sportisti...
Komisija za utvrđivanje naziva ulica, trgova i i drugih delova naseljenog mesta Negotin, koju je imenovala Skupština opštine Negotin decembra 2016. godine, nakon sprovedenog javnog poziva građanima opštine Negotin, pripremila je predlog za dodelu imena za 60 neimenovanih ulica na teritoriji opštine. Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave dalo je saglasnost, a odbornici su većinom glasova na drugoj sednici Skupštine opštine prihvatili ovaj predlog.
Svoje ulice u prvoj gradskoj zoni u Negotinu dobili su tako velikani nauke Nikola Tesla i Mihajlo Pupin. Ulica Nikole Tesle prostiraće se od raskrnice kod Hale sportova, odnosno od početka Badnjevske ulice i kraja Trga Đorđa Stanojevića ka kružnom toku kod Medicinskog centra, odnosno do početka ulice Koste Todorovića, dok će ulica Mihajla Pupina počinjati od raskrnice ulica Đuro Salaja, Generala Gambete i puta prema Bukovu i pružati se u pravcu severoistoka, pored Zelene pijace i završavati na raskrsnice kod Hale Sportova odnosno raskrsnici Badnjevske i Trga Đorđa Stanojevića. Ulica koja počinje od kraja ulice Đure Salaja i kao nastavak te ulice pruža se prema zapadu do magistralnog puta Zaječar-Kladovo, u blizini benzinske pumpe „Šeik Petrol“ nosiće ime ruskog cara Nikolaja II Romanova. Vitez Karađorđeve zvezde sa mačevima, pravnik, političar antifašista, narodni poslanik, fotograf, filmski snimatelj i pionir srpske kinematografije, Dragiša Stojadinović, dobio je svoju ulicu u naselju Radujevački put, a dr Arčibald Rajs, švajcarski forenzičar, publicista, doktor hemije i profesor na Univerzitetu u Lozani, koji se kao kriminolog istakao radom na istraživanju zločina nad srpskim stanovništvom u vreme Prvog svetskog rata, u naselju Temišvarka.
Svoju ulicu u Negotinu dobio je i dr Kruna Spasić, koji se zbog svojih velikih naučnih dostignuća i neobično velike ljubavi prema Negotinu, nedvosmisleno izdigao u red najznačajnijih Negotinaca 20. veka.
Građani su predložili da svoje ulice u Negotinu dobije i veliki broj lekara i humanitaraca. Među njima su dr Patricije Černi, po nacionalnosti Čeh, osnivač prvih zdravstvenih ustanova u Negotinu. Njegovom zaslugom otvorene su u Negotinu ambulanta, Prva okružna bolnica i Prva građanska apoteka. Pored zdravstva zaslužan je i za razvoj opšte kulture u Negotinu, ali i za formiranje brojnih institucija i udruženja kao što su Vinogradarska zadruga, Negotinska štedionica, Negotinska pivara. Dr Elizabeta Ros, doktorka iz Londona, dobrovoljno se javila i došla u Srbiju da leči teško obolele od tifusa za vreme Prvog svetskog rata, kao i belgijski lekari prof. Fernand Žan Adolf Mazaj, bakteriolog Medicinskog fakulteta Univerziteta u Briselu, sa suprugom dr Selmom Eliasberg. Oboje su umrli od pegavog tifusa u Negotinu početkom 1915. godine, ona kao upravnik rezervne vojne bolnice, a pre dve godine, u prisustvu ambasadora Kraljevine Belgije na ulazu na grudno odeljenje u staroj negotinskoj bolnici otkrivena je i spomen ploča u znak sećanja na ovo dvoje humanih ljudi. Ovoj grupi pripada i britanska bolničarka Flora Sands, koja je bila i jedina žena oficir srpske vojske za vreme Prvog svetskog rata i za svoje zasluge odlikovana sa sedam medalja.
Negotin se davanjem imena ulice na neki način odužio i jednom od najpoznatijih kardiologa sa ovih prostora prof. dr Svetislavu Čelikiću, koji je svoju lekarsku karijeru započeo u svom gradu, a nakon završenih specijalističkih studija radio u gotovo svim značajnijim zdravstvenim ustanovama u našoj zemlji. Čelikića stariji Negotinci pamte i kao ličnog lekara predsednika SFRJ Josipa Broza Tita. Objavio je brojne stručne radove i nagrađen najvišim priznanjima u našoj zemlji. Svoju ulicu dobio je i primarijus doktor Ilija Aleksić, takođe kardiolog, dugogodišnji načelnik internog odeljenja negotinske bolnice i jedan od osnivača i prvih predsednika podružnice Srpskog lekarskog društva. Dr Milovan Milovanović predstavlja interesantnu ličnost u razvoju srpske medicine u 20. veku. Bio je profesor sudske medicine na medicinskom fakultetu u Beogradu, borio se protiv tifusa i kolere u srpskoj vojsci i prvi u Srbiji proizveo vakcinu protiv ovih opakih bolesti, ali je i sam oboleo od tifusa. Svoje ulice dobiće i Veljko Ramadanović, koji se smatra osnivačem logopedije u Srbiji i Jugoslaviji, a pored osnivanja prvih škola za gluve i slepe u Jugoslaviji, radio je i na razvoju nacionalne logopedije, razvijajući govor kod gluvoneme dece, kao i doktor Pavle Barbulović iz krajinskog sela Rajac, koji je medicinu završio u Zagrebu, specijalizirao kardiologiju i u više mandata bio direktor bolnice u Obrovcu, višegodišnji predsednik ove opštine, a u jednom mandatu i republički sekretar zdravlja Republike Hrvatske.
Negotinci će prolaziti i ulicama Milunke Savić, srpske heroine i najodlikovanije žene u Prvom svetskom ratu, Mileve Marić Anštajn, matematičarke i prve žene Alberta Ajnštajna, Marije St. Mokranjac, supruge slavnog kompozitora Stevana Mokranjca, Anastasije Nake Spasić, poznate srpske dobrotvorke, Sare Karapandžić, udovice krajinskog kneza Mihaila Karapandžića, a jedna od ulica u naselju Radujevački put nosiće ime humanitarne organizacije Kolo srpskih sestara.
Miodrag Mića Stefanović, svrstava se u red najznačajnijih kulturnih radnika u našem gradu, pa je jedna ulica ponela i njegovo ime, a ulice u Negotinu nosiće i imena kompozitora Davorina Jenka, koji je među svojim mnogobrojnim delima komponovao i srpsku himnu „Bože pravde“ i Đorđa Marinkovića, vojnika i umetnika iz okoline Kladova, koji je komponovao pesmu „Tamo daleko“.
Negotin će se davanjem imena ulici na neki način odužiti i Ljubiši Stojanoviću Luisu, koji je deo života proveo u Negotinu, a onda godinama organizovao humanitarne koncerte za pomoć deci bez roditelja iz doma „Stanko Paunović“. Svoje ulice imaće i legende vlaške muzike harmonikaš Slobodan Božinović, vokalni solista Slobodan Domaćinović, violinista Božidar Janucić i maesto trube Mile Paunović.
Petnaestak ulica nosiće imena boraca iz Negotinske Krajine poginulih u ratovima od 1990-1999. godine, pa su tako svoje ulice dobili i Dragan Grebić, Đorđe S. Nikolić, Lazar P. Simić, Marinko N. Knezović, Dragan D. Daničić, Marko L. Bradara, Dragoslav S. Milosavljević, Goran A. Radovanović, Dragiša V. Nikić, Nenad D. Barbulobić, Oliver Č. Taricić, Branko J. Petrikić, Dragan V. Petković, Rade M. Jovanović i Srba T. Milosavljević.
Mali broj Negotinaca zna da se Momčilo Đokić, najmlađi fudbaler na prvom Svetskom prvenstvu u fudbalu koje je održano u Montevideu, nakon završetka igračke karijere uspešnu trenersku karijeru gradio u gradovima Istočne Srbije, iznedrivši plejadu mladih talenata, kasnije poznatih i cenjenih fudbalskih asova. Nakon Timoka i Bora, bio je trener i negotinskog Hajduk Veljka i Đerdapa iz Kladova. Jedna ulica nosiće i njegovo ime, a svoju ulicu dobio je i prof. dr Momčilo Pivač, koji je rano ostao bez roditelja, pa je odrastao u domu “Stanko Paunović”. Profesor Pivač bio je svestrani sportista, trener FK “Hajduk Veljko”, profesor na Fakultetu za fizičku kulturu u Beogradu i dekan Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Nišu.
Komisija za utvrđivanje naziva ulica, trgova i drugih delova naseljenog mesta Negotin, predložila je da svoje ulice dobiju i Jovan Kolarović, komandant ruske konjice u bici na Štubiku i Malajnici, Nikola Đorđev, knez rogljevski, vojvoda Milenko Stojković jedan od najznačajnijih vojvoda u borbi protiv Turaka, general pukovnik Ljubiša Stojimirović, Jevrem S. Velimirović, đeneral i diplomata, njegov brat Petar Velimirović, osnivač Radikalne stranke i ministar građevine u kabinetima Jovana Ristića, Đorđa Simića, Nikole Pašića i Save Grujića, kao i Branko Lazarević, književnik i diplomata.
Negotinske ulice nosiće i imena Danila B. Cvetkovića, učitelja koji je među prvima iz našeg kraja pristupio ravnogorskom pokretu đenerala Draže Mihajlovića, Vojislava V. Rašića, doktora pravnih nauka i pionira Sokolskog pokreta u Kraljevini Srbiji. Svoju ulicu dobili sui hrabri borci 13. puka Hajduk Veljko III poziva koji su branili Krajinu od Bugarske okupacije 1915. godine, na Aliji. Ulica koja se prostire od železničke pruge na putu Negotin-Kobišnica, odnosno od kraja Hajduk Veljkove ulice, i završava se kod izlazne table iz Negotina, nosiće ime „12. maja“, Balkanska ulica nalaziće se u naselju Temišvarka, dok će se jedna ulica u KO Miloševo, koja vodi ka Manastiru Koroglaš, zvati Koroglaška.
Nije poznato kada će u ovim ulicama osvanuti i table sa nazivima, s obzirom da su potrebna sredstva za njihovu izradu, a Odlukom u budžetu ona nisu planirana za ovu godinu, pa je pitanje da li će ona biti obezbeđena kroz rebalans budžeta ili će označavanje ulica sačekati narednu godinu.