U Srbiji obeležen Dan socijalne pravde
Autor Jovanka StanojevićOko 10 odsto stanovništva u našoj Republici živi u teškom siromaštvu, a mnoge društvene grupe nalaze se na marginama društvenog života i u nemogućnosti da ostvare pravo na zdravstvenu zaštitu, obrazovanje, stanovanje.
Podaci objavljeni na sajtu Poverenice za zaštitu ravnopravnosti prema kojima 10 odsto stanovnika Srbije živi u teškom siromaštvu, ukazuju da se u odnosu na ranije godine u našoj zemlji nije značajnije odmaklo u stvaranju preduslova za uspostavljanje ekonomski prosperitetnog društva u kojem će svi moći da rade, posebno kategorije koje teže dolaze do posla, i da od zarade žive. Takođe i da se mnoge društvene grupe nalaze na marginama društvenog života i u nemogućnosti da ostvare pravo na zdravstvenu zaštitu, obrazovanje, stanovanje.
Zbog toga je, ne samo na dan socijalne pravde, veoma važno da se ukazuje na potrebu solidarnosti i odgovornosti prema najugroženijim i najranjivijim kategorijama, koje bez pomoći šire društvene zajednice ne mogu rešiti svoje osnovne egzistencijalne probleme. Nažalost, ostaje gorak utisak da se osnovnih postulata humanizma setimo samo tokom manifestacionih obeležavanja ovog i sličnih datuma.
Inače, Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 20. februar za Međunarodni dan socijalne pravde na zasedanju 2007. godine sa namerom da međunarodna zajednica unapredi borbu protiv siromaštva, da promoviše pravo na rad, jednakost i da podseti da socijalna pravda u suštini podrazumena dostojanstvene uslove za život i rad svih ljudi.
Srbija se u obeležavanje Dana socijalne pravde uključila 2009. godine, sa ciljem da se na taj dan promovišu napori na uklanjanju problema siromaštva, isključenosti i nezaposlenosti.
Ove godine, na primer, iz Nacionalne službe za zapošljavanje Republike Srbije je najavljeno da će kroz aktivne mere zapošljavanja, u rad biti uključen nešto veći broj lica sa invaliditetom i za te potrebe biće izdvojeno oko 500 miliona dinara. Još oko 2 milijarde i 800 miliona opredeljeno je za sprovođenje aktivnih mera zapošljavanja u Srbiji.
U budžetu opštine Negotin za programe samozapošljavanja i otvaranje novih radnih mesta u privatnom sektoru već je opredeljeno 5 miliona dinara, a ove godine, programe iz lokalnog akcionog plana zapošljavanja finansijski će podržati i Republika, prema očekivanjima, sa podjednakim iznosom sredstava.