Za zaposlene prosvetare u štrajku od 18. februara, zarade niže za šestinu
Autor Jovanka StanojevićNastavnicima i svim zaposlenima u školama koji su u zakonskom štrajku, biće umanjene zarade od 19. februara. Oni neće imati pravo na punu platu za vreme provedeno u štrajku, saopšteno je na konferenciji za novinare Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Prema rečima organizatora press konferencije, Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, odluka o umanjenju zarada prema obračunima za kraće časove je dopisom Ministarstva prosvete još 25. februara prosleđena načelnicima školskih uprava i direktorima škola u Srbiji.
U dopisu koji je podeljen novinarima se navodi da zaposleni "za period dok su u štrajku imaju pravo na srazmeran deo zarade, shodno vremenu provedenom na radu, odnosno nemaju pravo na zaradu za vreme provedeno u štrajku".
U Uniji procenjuju da je trenutno u štrajku, koji traje četvrti mesec, oko 50 000 zaposlenih u oko 700 srpskih škola. S obzirom da oni nisu prekinuli štrajk 18. februara plata će im biti smanjena za šestinu. Umanjenje zarada će se računati od 19. februara pa nadalje, tačnije obračunavaće im se rad prema časovima od 30, a ne 45 minuta! Tako će nastavnik za mesec dana u štrajku, umesto plate od 40 000 dinara, dobiti 34 000 dinara!
Za prva tri meseca štrajka, u kojem su učestvovali članovi sva četiri prosvetna sindikata, primane su pune plate, čak i za dane kada je nastava bila potpuno obustavljena. Te časove su nastavnici, kako kažu, već nadoknadili. Da podsetimo, 18. februara, Sindikat obrazovanja Srbije i "Nezavisnost" potpisali su protokol o prestanku štrajka i time svoje članove zaštitili od umanjenja zarada. Odluka Ministarstva prosvete o umanjenju zarada za 16,7 %, odnosi se znači na članstvo Unije sindikata prosvetnih radnika i Sindikata radnika u prosveti koji su odlučili da ne prihvate sporazum sa ministarstvom prosvete.
Predstavnici ta dva sindikata čiji članovi su ostali u štrajku uputili su pismo Vladi Srbije, u kome traže zaštitu svojih prava. U Uniji sindikata prosvetnih radnika, kažu da su zahtev poslali i Međunarodnoj organizaciji rada, zaštitniku građana i ministru Aleksandru Vulinu.
Na području oba Timočka okruga u štrajku 16 škola
Poslednji radni dan u februaru u Timočkoj Krajini je zaokružen sa 16 škola u štrajku. U devet osnovnih i sedam srednjh škola u Zaječarskom i Borskom okrugu časovi su i tokom sedmice koja isiče održavani u skraćenoj tridesetominutnoj varijanti. U Zaječarskom okrugu u zakonskom štrajku su bile četiri osnovne i tri srednje škole, a u Borskom okrugu štrajkovalo se u školama u Boru, Kladovu i Podgorcu. U opštini Negotin, u svim školama radi se redovno.
Sporazum od 18. februara
Predstavnici Granskog sindikata „Nezavisnost“ i Sindikata obrazovanja Srbije, su posle četiri meseca štrajka, 18. februara, sa ministrom prosvete Srđanom Verbićem, potpisali sporazum i poseban kolektivni ugovor i izjavili da će nastava u školama, u kojima su nastavnici njihovi članovi, biti normalizovana. Jedan od zahteva prosvetnih radnika je bio uvodenje platnih grupa i platnih razreda u javnom sektoru, što je, prihvaćeno kao najefikasniji način da se uspostavi pravedan odnos plata.
Članstvo Unije sindikata prosvetnih radnika i Sindikata radnika u prosveti nije prihvatilo sporazum sa ministarstvom prosvete i nastavilo je štrajk.