Čari Negotinske Krajine: Mokranjske stene
Autor Predrag BalaneskovićJoš jedna turistička destinacija kojom bismo trebali da se ponosimo i koja će, nadamo se u budućnosti biti prezentovana u Srbiji i inostranstvu onako kako i zaslužuje.
O turističkom potencijalu Negotina i Negotinske Krajine već više puta smo pisali. Ono što je sigurno naše područje, odnosno geografski položaj našeg područja i njegove krasote daju nam dovoljno slobode da kažemo da Krajinci imaju čime da se ponose. Prelepi prirodni pejzaži koji su turistički neafirmisani i nedovoljno prezentovani, kada se medijski prikažu ostavljaju mnoge Negotince bez daha. Naravno u pozitivnom smislu, a veliki broj mlađe generacije gotovo i da ne zna da je u Negotinskoj Krajini puno „skrivenih“ i „tajanstveno“ lepih predela. Mokranjske stene su svakako jedan od prirodno-turističkih potencijala koji nisu dovoljno „ispraćeni“ i prezentovani široj populaciji.
Desetak kilometara od Negotina, u blizini sela Mokranje, Sikolska reka krčeći put do Timoka obrazovala je fantastičan vodopad i jezero. Mokranjske stene su još u vreme SFRJ bile pravo mesto za okupljanje omladine, odnosno turista sa područja Negotinske Krajine ali i širom tadašnje države. Veoma često ove stene bile su prava destinacija za izlete a nekada je jezero služilo i kao kupalište. Danas, sve ređe mogu se videti turisti i kamperi koji bi posetili ovo prelepo mesto u blizini sela Mokranja.
Mokranjske stene imaju i svoju istorijsku priču koja govori o mostu koji je spajao dve najveće stene još za vreme Rimskog Carstva. Istorijska priča dobila je potvrdu isključivo zbog istraživanja arheologa, koji su na vrhovima stena pronašli mnoštvo predmeta za koje se veruje da su iz doba Rimljana. Osim ove priče, postoje verovanja da su se i hajduci skrivali na ovim mestima i da se u stenama nalazi i takozvana „Hajdučka pećina“.