Odnos penzionera i zaposlenih je 1:1, a pre dvadesetak godina na području Srbije odnos je bio 3,5:1 u korist zaposlenih lica. Ovaj zabrinjavajući podatak pokazuje veoma negativan odraz naše države u ekonomskom ogledalu, a problem se produbljuje kroz bore koje su u ovom slučaju niske plate i penzije.

Ilustracija: East Side

Ako se uzme u obzir prosečna plata pojedinca na državnom nivou u iznosu od 356 eura i prosečna penzija koja trenutno u Srbiji iznosi svega 191 euro, dolazi se do ne tako visokog životnog standarda i jednih i drugih. 

Prosečne plate srpskih zaposlenih lica su na niskim granama u regionu, a da ne spominjemo Evropu. Ni penzije nisu ništa bolje, te se postavlja pitanje na šta prosečan penzioner osim osnovnih dažbina može da potroši novac?

Sa cifrom na mesečnom nivou, od pomenutih 190 eura treba platiti račune za struju, vodu, grejanje, hranu i mnogo toga još. Da li se može normalno živeti, ako se u obzir uzme i cena struje, vode, grejanja i što je najvažnije hrane? Prehrambeni proizvodi su nam skuplji nego u Nemačkoj, a plate i penzije daleko ispod svakog standarda, što jasno stavlja do znanja kakavim načinom života praktično životare  penzioneri u Srbiji.  

Ništa bolji standard nije ni kod onih zaposlenih. Potrošačka korpa u skladu sa visokim standardima, a plate tek nešto više da pokriju istu. Praktično, radi se da bi se preživelo i platili računi koji su neminovnost. 

Još veći problem je i problem nezaposlenosti u Srbiji i veliki broj mladih ljudi koji čekaju svoju šansu da bar započnu radni odnos i nadaju se da će dočekati penziju za koju se iz godine u godinu podiže starosna granica.  

Pored svih ovih problema, treba naglasiti i to da je jedan ništa manji problem i veliki broj poslodavaca u privatnom sektoru koji nisu redovno uplaćivali doprinose svojim radnicima. Ako su to i činili, onda su uplaćivali popularni „minimalac“, što će se negativno manifestovati onima koji se nadaju skromnoj penziji. 

Zaduživanje u Srbiji je neminovnost, a to je jedino isplativo bankama koji i pored naše velike stope  nezaposlenosti i niskih primanja, svake godine broje visoke profite.

Dodaj komentar

Molimo Vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija portala EAST SIDE zadržava pravo da - ukoliko ih proceni kao neumesne - ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije EAST SIDE kao i bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Linkove ka drugim sajtovima ne objavljujemo. EAST SIDE nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Sigurnosni kod
Osveži

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com