Banke nam nemilosrdno naplaćaju provizije! (III deo - Provizije)
Autor Predrag BalaneskovićU današnjoj Srbiji jasno je da ništa nije jeftino, a na svu tu skupoću neminovnost je platiti relativno visoke provizije za plaćanje računa na šalterima banaka. Da li je reč o ljubaznom ukazivanju da ne žele gužve na svojim šalterima ili je jednostavno to bankama još jedan od načina da solidno naplate svoju uslugu?
Redovi u bankama kada je plaćanje računa u pitanju su sve učestaliji i pored mogućnosti da se računi plaćaju preko interneta odnosno e-bankinga. Iako, govore oni koji u bankama posluju da je plaćanje računa putem interneta bez provizije, to ipak nije validna informacija jer banke svoje usluge naplaćuju i putem interneta, doduše sa nešto nižom provizijom.
Da pojasnimo nemilosrdno naplaćivanje provizija banaka usled plaćanja računa na šalterima ali i preko interneta.
Plaćanje računa na šalterima banaka
Sigurno većina ljudi svoje račune plaća na šalterima raznih banaka i sigurno ste svesni da pored osnovne cifre prilikom plaćanja određenih računa morate doplatiti i proviziju, čija se cena kreće od 45 dinara do 150 dinara. Sve banke imaju svoju računicu kada su provizije u pitanju, ali da li ste znali da na godišnjem nivou minimalno date 3.600 dinara na proviziju za plaćanje osnovnih računa, odnosno da banke na proviziju zarade blizu 300 miliona evra! Malo li je?!
Istina je da većina banaka svojim stalnim klijentima umanjuje naplatu provizija ali ih se ne odriču ni na koji način jer im donose sasvim solidan profit. Osim toga u poslednje vreme provizije u bankama su poskupele i svakako predstavljaju dodatan trošak. U bankama svoja poskupljenja pravdaju time što ne žele velike gužve na svojim šalterima kada su u pitanju "sitna" plaćanja računa, ali teško je poverovati u ovu konstataciju jer su i oni sigurno svesni da se e-banking, odnosno plaćanje računa putem internet mreže u Srbiji daleko manje konzumirano i popularno. Kao što je već bilo reči o tome, po korišćenju e-bankinga Srbija zauzima veoma poražavajuće mesto na svetskoj rang listi, a potvrda stiže i u vidu podatka da smo najmanje "pismeni" i u regionu kada je u pitanju elektronsko bankarstvo. Sasvim je jasno da je Srbiji potrebno elektronsko opismenjavanje ali je isto tako jasno da banke koriste tu našu slabu elektronsku edukaciju.
Plaćanje računa putem interneta
Mit i bajka je da banke svoje usluge ne naplaćuju kada je reč o plaćanju računa putem e-bankinga. Iskreno, ono je jeftinije za fizička lica ali nije besplatno. Provizija u ovom slučaju kreće se od 20 do 80 dinara, što je znatno jeftinije ali košta. Košta i održavanje računa na mesečnom nivou od 120 do 350 dinara, te se celokupna situacija svede na isto. Jedino što možete da uštedite jeste vreme koje biste izgubili na višeminutno(višečasovno)čekanje u redovima.
Bilo kako bilo, banke uspešno posluju u Republici Srbiji i ovo se može svrstati u vid lakše zarade banaka, ali isto tako može se svrstati u "olako" davanje novca na relativno visoke provizije. Procentualna provizija u bankama na teritoriji Srbije po računu su od 0,3% do 1%.