S obzirom da je Vlada Srbije usvojila Predlog zakona o ozakonjenju nelegalno izgrađenih objekata, njegova primena bi mogla da počne kroz najviše desetak dana, a odmah po dobijanju podrške poslanika u parlamentu Republike Srbije

Foto: nekretnine.com

Zakon o ozakonjenju nelegalno izgrađenih objekata, trebalo bi da počne da se primenjuje već u drugoj polovini novembra, a prema novim odredbama čak 95 odsto na divlje sagrađenih objekata dobiće papire. Rokovi su izvesni s obzirom da je Vlada Srbije već usvojila Predlog zakona o ozakonjenju nelegalno izgrađenih objekata i da se sada čeka "zeleno svetlo" poslanika republičkog parlamenta. Kada počne primena novog zakona, ceo proces ozakonjenja, na kome se i u dosadašnjem periodu radilo, skoro deceniju i po, mogao bi biti završen u narednih godinu dana.

Prema procenama iz resornog ministarstva u Srbiji ima oko 1,5 miliona objekata izgrađenih bez dozvole, a oko 95 odsto njih bi moglo da se legalizuje. Ostali će biti srušeni. Zanimljiv je podatak da skoro 85 svih nelegalnih objekata čine porodične kuće i stanovi. Tim povodom, Zorana Mihajlović, ministarka građevine je izjavila da zakon predviđa do 100 puta manje takse. „ Građani koji su već podneli zahtev za legalizaciju, njih oko 700.000, platiće samo fiksnu taksu koja za stambene objekte do 100 metara kvadratnih iznosi 5.000 dinara, a do 200 kvadrata 15.000 dinara. Cene su iste bez obzira u kom gradu je objekat izgrađen“, prenose srpski mediji reči potpredsednice srpske Vlade i ministarke zadužene za resor izgradnje.

Prema navodima iz istih izvora sav novac od taksi biće raspodeljen opštinama. U obrazloženju se ističe da  „od ozakonjenja se očekuje prihod od oko 10 milijardi dinara koji će biti uložen u uređenje infrastrukture u lokalnim samoupravama i gradovima. Biće to jedini način na koji država može da se iskupi prema svima koji su gradili na legalan način, s obzirom na to da su sada predviđene olakšice za vlasnike bespravnih objekata“, tumači ministarka Mihajlović. Ona je još izjavila da će građani koji do sada nisu podneli nijedan zahtev, osim plaćanja naknade, morati da dostave izveštaj o izvedenom stanju, koji će raditi licencirani inženjeri.

„Kada zakon bude usvojen u parlamentu inspekcija će krenuti na teren i uručivaće rešenja o rušenju svima koji su nelegalno gradili i država će tako pokrenuti proces ozakonjenja“, kaže ministarka građevine. „Na taj način će, takođe, biti precizno utvrđeno koliko u stvari ima nelegano izgađenih objekata. Ukoliko vlasnici koji budu dobili ova rešenja ne budu ušli u proces ozakonjenja, njihovi objekti će se rušiti. Bez ovog zakona Srbija sigurno ne bi legalizovala bespravne objekte u narednih 25 godina.

Prema slovu novog zakona neće moći da se ozakone objekti građeni u parkovima prirode prvog reda, na klizištima i drugim sličnim mestima na kojima je i u prethodnom periodu bila zabranjena gradnja. 

Prošle godine je, na osnovu svih važećih propisa, u Srbiji legalizovano samo 1.815 objekata.

 

Dodaj komentar

Molimo Vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija portala EAST SIDE zadržava pravo da - ukoliko ih proceni kao neumesne - ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije EAST SIDE kao i bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Linkove ka drugim sajtovima ne objavljujemo. EAST SIDE nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Sigurnosni kod
Osveži

Komentari  

10 # Daniela 14-11-2015 18:39
Sta ce biti sa objektima koji su u procesu legalizacije .Objekat je upisan u katastar ali je problem zemljiste na kojem se nalazi?
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
JSN Decor template designed by JoomlaShine.com