Sa povećanjem za 3,8 odsto, prosečna cena električne energije za sva domaćinstva, bez poreza, akcize i naknade za obnovljive izvore energije, iznosi 6,6 din/kWh. Razlika u iznosu računa istanjiće džep pojedinih potrošača u Srbiji i za više od 550 dinara

 

U susret sezoni grejanja u Srbiji, vest o novom „udaru“ na kućne budžete stigla je sa, doduše, već najavljenim povećanjem cene električne energije za 3,8 odsto, s obzirom da je Agencija za energetiku još pre tridesetak dana saopštila da je dala saglasnost na odluku Elektroprivrede Srbije (EPS) o ceni električne energije za domaćinstva. U saopštenju Agencije je tada navedeno da će prosečna cena posle poskupljenja od 3,8 odsto iznositi 6,6 dinara za kilovat sat (kWh) bez poreza. Savet Agencije za energetiku je tom prilikom dao i saglasnost na odluku EPS-a o cenama električne energije za snabdevanje domaćinstava i malih kupaca koji imaju pravo da električnu energiju nabavljaju po regulisanim cenama, uz napomenu da je prosečno povećanje cena za sve kupce sa pravom na regulisanu cenu 3,8 odsto. 

Kao datum „d“, sa kojim će početi primena novog cenovnika naveden je prvi oktobar i upravo od danas ona je skuplja za pomenutih 3,8%. Razlika u iznosu računa istanjiće džep pojedinih potrošača u Republici i za iznose više od 550 dinara, što će pre svega zavisiti od toga kolika je mesečna potrošnja u domaćinstvima i u kojoj tarifi su ona završila obračunski period. 

Evo šta je rečeno u objašnjenju: poskupljenje od najmanje 500 dinara mogu da očekuju građani koji zađu u "crvenu zonu", odnosno potroše više od 1.600 kilovatsati. Računi najvećih potrošača struje će umesto prosečnih 14.500 dinara (sa PDV-om) iznositi oko 15.000 dinara, dok će za štedljivije iz iste zone  važiti poskupljenje od oko 300 dinara.

U sličnoj situaciji od danas su i potrošači u "plavoj zoni". Na primer, svi oni koji imaju potrošnju od 351 kWh do 1600 kWh električne energije mesečno, plaćaće više iznose za  280 dinara, čime će njihova mesečna nadoknada EDB-u iznositi umesto 5.300 dinara (sa PDV- om), 5.580 dinara. 

Da zaključimo, posle današnje korekcije naviše, prosečna cena struje za sva domaćinstva, bez poreza, akcize i naknade za obnovljive izvore energije, iznosi 6,6 din/kWh, kako je ranije i saopštila Agencija za energetiku, uz najavu da će se nove cene primenjivati od 1. oktobra 2016. godine.

Dakle, evo nama novih tema za brigu u susret hladnim danima, a utehu nam ne može pružiti, to je sigurno, ni saopštenje iz Agencije za energetiku prema kome su promene regulisane cene snabdevanja uglavnom posledica priznate više cene po kojoj EPS nabavlja električnu energiju za snabdevanje domaćinstava i malih kupaca, te da se nabavna, odnosno velikoprodajna cena, po Zakonu o energetici, određuje na osnovu kretanja na tržištu i još uvek je niža od cena na relevantnim berzama.

Dodaj komentar

Molimo Vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija portala EAST SIDE zadržava pravo da - ukoliko ih proceni kao neumesne - ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije EAST SIDE kao i bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Linkove ka drugim sajtovima ne objavljujemo. EAST SIDE nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Sigurnosni kod
Osveži

Komentari  

01 # prof dr paunovic 05-10-2016 16:17
SVAKA CAST,SAMO MISLIM DA JE TO MALO,TREBALO BI DA POSKUPI BAREM ZA 40 POSTO,JEDVA CEKAM NOVO POSKUPLJENJE,NE MOZE DA BUDE STUJA SKUPLJA U NEMACKOJ NEGO OVDE,STO BI REKO NAS DRAGI MINISTAR.ZIVELI!
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
JSN Decor template designed by JoomlaShine.com