Poslanici izglasali preraspodelu 4,8 milijardi dinara sa lokala u republički budžet
Autor Jovanka StanojevićUsvojenim predlogom Zakona o izmenama Zakona o finansiranju lokalane samouprave, od ukupnih poreza na zarade koji se isplaćuju lokalanim samoupravama umesto sadašnjih 80 odsto, gradovima će ubuduće ostajati 77 odsto, a opštinama 74%. O mogućim posledicama novousvojenog Zakona, u srpskim medijima na dan donošenja, skoro ni jedan jedini kritički osvrt
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su,kako se i moglo očekivati, izmene Zakona o finansiranju lokalne samouprave kojim se preraspoređuje 4,8 milijardi dinara sa lokala na republički budžet. Prema izmenama Zakona, budžeti lokalnih samouprava smanuju se, opštinama u proseku za 2,65 odsto, gradovima za 1,68 odsto i glavnom gradu Beogradu, 2,32 odsto. Po novom Zakonu, od ukupnih prihoda od poreza na zarade gradovima će, umesto sadašnjih 80 odsto, od naredne godine ostajati 77 odsto, opštinama 74 odsto, a Beogradu 66 odsto, dok će ostalo ići u budžet Srbije.
Tako će od gradova biti uzeto 1,3 milijarde dinara, od opština 1,6 milijardi, a od Beograda najviše - 1,9 milijardi.
Prepraspodela sredstava bila je jedan od zahteva Međunarodnog monetarnog fonda, a iz Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu je takođe saopšteno da je cilj izmena Zakona fiskalna konsolidacija, smanjenje budžetskog deficita i očuvanje makroekonomske stabilnosti. Prema istim izvorima, prilikom predlaganja amandmana na pomenuti Zakon vodilo se računa da nijedna lokalna samouprava ne izgubi više od četiri odsto prihoda, a izuzetak je samo Bor koji će izgubiti 4,4 odsto.
Iz Ministarstva takođe saopštavaju da lokalne samouprave novim Zakonom kojim je predviđeno manje novca za njih, neće podneti teret ušteda od osam milijardi, kako je ranije bilo predviđeno, već će to biti 4,8 milijardi dinara, što će im omogućiti normalno funkcionisanje.
Opozicija nije podržala predložene amandmne
Još tokom rasprave u Skupštini bilo je jasno da će Zakon biti izglasan uprkos ocenama koje su iznosili predstavnici opozicije da će predložene izmene koje predviđaju preraspodelu sredstava sa lokala na Republiku najviše osetiti građani jer će se smanjenje prihoda preliti na njih, što je ministarka državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić odbacila navodeći da to ne mora biti tako.Opozicija je tokom rasprave o amandmanima na Predlog zakona o izmenama zakona o finansiranju lokalne samouprave kritikovala predložena rešenja, ukazujući na to da je reč o centralizaciji, da se sprovode nalozi MMF-a, a da lokalne samouprave nemaju korist od toga i da postaju sve siromašnije.
Ana Brnabić - Zakon prevazilazi slabosti postojećeg sistema finansiranja jedinica lokalnih samouprava
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić rekla je u načelnoj raspravi da predloženi Zakon prevazilazi slabosti postojećeg sistema finansiranja jedinica lokalnih samouprava i uvodi odgovorniji odnos prema važnosti naplate prihoda od strane lokalnih samouprava.
Ona je navela da lokalne samouprave manjak mogu da nadoknade ili ažuriranjem baze podataka o imovini, najavljenim povećanjem cene rada, kao i borbom protiv sive ekonomije, za koju je rekla da predstavlja prioritet Vlade Srbije.Ovaj Zakon, rekla je Brnabić, se donosi da bi se uspostavila ravnoteža u raspodeli prihoda između centralne vlasti i lokalnih samouprava i prema njenom tumačenju, smanjenje procenta od poreza na zarade je merafiskalne konsolidacije u cilju smanjivanja ukupnog budžetskog deficita.
Ana Brnabić je tokom skupštinske rasprave o Predlogu zakona o finansiranju lokalne samouprave izjavila i da je dato niz konstruktivnih predloga, poput promene sistema transfera. Uz to Brnabić je iznela i svoj predlog prema kome bi opštine trebalo da ostvare veću međusobnu saradnju kako bi nadomestile manje prihode od poreza na zarade.
Na pitanje šta učiniti ukoliko opštine počnu da uvode nove namete ili povećaju postojeće, Brnabić je izjavila da lokalne samouprave treba da se ugledaju na svoje kolege koje to ni do sada nisu činile, ni kada je bila finansijska kriza, niti kada su smanjivali broj zaposlenih. Ministarka je kao pozitivne primere navela opštine Pirot, Paraćin, Sombor i, posebno,Svrljig.
"U prošlosti smo često učili na osnovu primera lokalnih samouprava iz drugih zemalja. Pokušaćemo da napravimo veću saradnju među opštinama, da jedne drugima pomažu, jer na lokalnom nivou postoji znanje. Najvažnije je da se svi slažemo da je potrebno da se uredi sistem lokalnih samouprava i način njihovog funkcionisanja. Ovaj zakon obezbeđuje ravnomernu raspodelu prihoda između centralne vlasti i lokalnih samouprava ", kazala je resorna ministarka.
Vlada Srbije je, da podsetimo, još avgusta ove godine usvojila Predlog izmena Zakona o finasiranju lokalne samouprave, a nakon što mu je dato i zeleno svetlo u republičkom parlamentu, njegova primena će početi 1. januara 2017. godine.
Usvajanju Zakona (143 glasa ZA), prethodila je višečasovna rasprava u polupraznoj, na momente se sticao utisak čak, praznoj skupštinskoj sali u kojoj su najuporniji poslanici dočekali ponoć i prvi sat novog dana, sedmog oktobarskog, kada je Zakon i usvojen. Sednica Skupštine je imala direktan prenos na RTS-u 2. Mediji se u petak nisu preterano bavili ovom temom osim prenošenja skoro istovetnih informacija, koje su se vrtele nekoliko dana u novinama i elektronskim medijima. Očekivana reakcija sa lica mesta iz opština i gradova od čelnih ljudi lokalnih samouprava skoro da je u potpunosti izostala.