Cena evrodizela od 139,2 do 144,9 dinara po litru
Autor Jovanka StanojevićDizel je od prošle sedmice u Srbiji skuplji u proseku za tri do četiri, a benzin za dva do tri dinara po litru. Tečni naftni gas je poskupeo u proseku oko dva dinara po litru i trenutna prodajna cena TNG je od 69,5 do 73,9 dinara. Pri tome se cene razlikuju sve češće i na pumpama istih kompanija, a najviše su, ipak, na benzinskim stanicama duž auto puteva. Javili su tek pojedini mediji koji su, uopšte, i zabeležili poslednje povećanje cena goriva u našoj Republici
Za razliku od tekstova koji su na prvim stranama dnevnih novina donosili kao udarne vesti iz Niša, na primer, gde je stacionirana u zasedanju bila srpska Vlada, te zabavne o tome ko se kome dopada na našoj rijaliti sceni, (starlete, pevači, košarkaši, fudbaleri i ostali loptaši ), u fusnotama smo, takoreći, mogli da pratimo vesti o novom talasu poskupljenja u Srbiji. Konkretno, goriva i to baš u vreme kada su u toku jesenji radovi u poljoprivredi, kada je potražnja povećana, a dizel se, kao što je poznato više uvozi nego benzin, čiji je glavni snabdevač Naftna industrija Srbije. Bez obzira na to koje gorivo ima status sezonskih artikala i da li je zbog toga zimi skuplje a leti jeftinije, svakako da u sve osetnijoj besparici poskupljenje goriva, vozačima i svima koji ga koriste za ostalu mehanizaciju ili grejanje, donosi dodatnu brigu i da nikoga ne ostavlja ravnodušnim.
Elem, cene benzina, dizela i auto-plina, više su od sredine prošle nedelje. Dizel je skuplji u proseku za tri do četiri, a benzin za dva do tri dinara po litru. Tečni naftni gas TNG je poskupeo u proseku oko dva dinara po litru. Cene evrodizela su se na primer u četvrtak kretale od 139,2 do 144,9 dinara po litru, benzina od 95 oktana od 135,21 do 139,7, a od 98 oktana od 140,2 do 146,9 dinara po litru.
Cena TNG je od 69,5 do 73,9 dinara po litru. Reč je aktuelnom cenovniku, mada još uvek, običnim smrtnicima, nije preterano jasno zbog čega se cene pojedinih goriva razlikuju ne samo na pumpama raznih već i istih kompanija. Sigurno je, međutim, da su najviše cene evidentne na benzinskim stanicama duž auto-puteva, gde je saobraćaj i najintenzivniji.
Prošlog četvrtka su korigovani i cenovnici u velikoprodaji pa je tako dizel u velikoprodaji skuplji za 4-6, a benzin za oko dva dinara.
Iako se poskupljenje derivata u Srbiji „poklopilo“ sa skokom cena sirove nafte na svetskom tržištu, ono nije posledica trenutnih berzanskih kretanja, poručuju iz Udruženja privatnih naftnih benzinskih stanica Srbije u kome dele mišljenje da je dizel poskupeo – sezonski. Jer su „u toku jesenji poljoprivredni radovi, kada je potražnja povećana, a dizel se više uvozi nego benzin, čiji je glavni snabdevač NIS, glasi jedno od objašnjenja“. (Miroslav Velicki, predsednik Udruženja).
Zbog svega što se navodi, kao dodatna strepnja ostaje i mogućnost prema kojoj će se skok cena sirove nafte na svetskim berzama tek odraziti i na naše tržište. Kada će to biti i u kojim iznosima zavisiće od brojnih faktora. Još uvek je i nepoznanica da li će država Srbija, od 1. januara 2017. godine, podići akcize na pojedine vrste goriva što je, čini se, postala uobičajena praksa.