Iznosi naknada za odvodnjavanje neujednačeni
Autor Jovanka StanojevićOsim što su iznosi na rešenjima za naknade za odvodnjavanje koji stižu građanima neujednačeni, zanimljivo je i da ima razlike u objašnjenjima vezanim za ovaj namet. Iz Ministarstva poljoprivrede poručuju da će novac ulagati u zaštitu zemljišta i voda
Iznosi na ime naknada za odvodnjavanje naznačeni na rešenjima građana koji imaju poljoprivredno i građevinsko zemljište, za period od dve godine, prošlu i ovu kalendarsku, se prema nekim saznanjima kreću od minimalnih hiljadu, do stotinu hiljada dinara, a sve u zavisnosti od toga u kom delu Srbije obveznik ove naknade živi odnosno sa koliko ari ili hektara poljoprivrednog zemljišta, ili kvadrata građevinskog zemljišta, raspolaže.
Formula za izračunavanje naknade izgleda ovako: katastarski prihod po hektaru puta procenat naknade za odvodnjavanje. Najveći katastarski prihod plaća se za prvu klasu zemljišta od ukupno osam klasa koliko ih ima. Najskuplji su vrtovi, a najjeftinije močvare.
Novac od naknada za odvodnjavanje ide direktno u državnu kasu, a prema objašnjenju iz Ministarstva poljoprivrede koristiće se za finansiranje poslova od opšteg interesa u skladu sa Zakonom. Pod tim se misli na uređenje vodotokova i zaštite od štetnog dejstva voda, uređenje i korišćenje voda, zaštitu voda od zagađivanja, izgradnju, održavanje i upravljanje melioracionim sistemima, regionalnim i višenamenskim sistemima.
Naknada za odvodnjavanje, poručuju iz Ministarstva uopšte nije nov namet jer postoji duže od dve decenije, ali se nekada zvao vodni doprinos.
Povodom vrlo učestalih pitanja građana zašto se pred kraje ove godine plaćaju naknade za prošlu i ovu u objedinjenom iznosu, iz Poreske uprave su objasnili da su upravo poplave uticale na dinamiku izdavanja rešenja građanima. Tako su se rešenja za 2013. i 2014. uručivala tek u prvoj polovini 2015. godine. Zbog toga je naknada za 2015. odložena i spojena sa ovom godinom, da bi se, kako kažu u Poreskoj upravi, izbeglo finansijsko opterećenje.
Od finansijskog opterećenja, kako god, građani koji imaju poljoprivredno ili građevinsko zemljište neće uspeti da uteknu, iako mnogi negoduju i zbog složene računice vezane za ovaj namet.