Pet milijardi dinara za zaštitu životne sredine u Srbiji
Autor East SideU Nacionalnom budžetu za zaštitu životne sredine ove godine nešto više od 5 milijardi dinara, od ukupno opredeljenih više od 40 milijardi dinara za rad Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.

Srbija bi do sredine ove godine trebalo da utvrdi novi model specijalizovanog fonda iz koga bi se finansirali projekti zaštite životne sredine, kažu u Odeljenju za upravljanje otpadom u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine. Finansiranje će biti definisano odredbama Zakona o fondu. Inače, nacionalni budžet za zaštitu životne sredine za 2015. godinu iznosi 5,09 milijardi dinara. Uključujući sredstva iz donacija i IPA fondova, biće nešto veći i iznosiće 5,36 milijardi dinara. Budžet celog Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine za ovu godinu je 41,3 milijarde dinara. Za resorno Ministarstvo u ovoj godini biće najznačajnije iznalaženje novog načina finansiranja sistema upravljanja otpadom i zaštite životne sredine. Ovu oblast obuhvataju zakoni o zaštiti životne sredine, o zaštiti prirode i o upravljanju otpadom. Najavljena je i revizija dozvola za upravljanje otpadom u skladu sa izmenama Zakona o upravljanju otpadom, a očekivanja su da to bude najkasnije do sredine ove godine. Od 2010. godine do danas u Srbiji je izdato 1.700 dozvola za upravljanje otpadom, od čega je petina izdata operaterima koji imaju uspostavljen sistem za sakupljanje, transport i privremeno skladištenje, tretman i reciklažu.
Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine Srbije osnovalo je i Savet za ekologiju. Oblasti kojima će se ovo savetodavno telo baviti biće sistemi zaštite i unapređenje stanja vazduha, voda, zemljišta u Srbiji.
Razmatraće se, pored ostalog, i uticaj klimatskih promena na životnu sredinu, zaštita ozonskog omotača, zelena ekonomije, upravljanje otpadom, zaštita prirode, održivo korišćenje prirodnih resursa, kao i procene uticaja i strateške procene uticaja na životnu sredinu.
Savet će razmatrati i upravljanje hemikalijama i biocidnim proizvodima, ali i sprovođenje međunarodnih konvencija i direktiva, kao i unapređenje međunarodne saradnje i razvoj nacionalnih i međunarodnih projekata iz oblasti ekologije.
Članovi Saveta su predstavnici Srpske akademije nauka i umetnosti, profesori Beogradskog univerziteta, Zavoda za zaštitu prirode, Grada Beograda, ali i predstavnici privrednih komora koji su angažovani na terenu u oblasti zaštite životne sredine. Oni će davati sugestije, primedbe i predloge na predložene mere i aktivnosti i olakšati EU integracije u oblasti ekologije.