U Nacionalnom budžetu za zaštitu životne sredine ove godine nešto više od 5 milijardi dinara, od ukupno opredeljenih više od 40 milijardi dinara za rad Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.

Ilustracija: Freeimages.com

Srbija bi do sredine ove godine trebalo da utvrdi novi model specijalizovanog fonda iz koga bi se finansirali projekti zaštite životne sredine, kažu u Odeljenju za upravljanje otpadom u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine. Finansiranje će biti definisano odredbama Zakona o fondu. Inače, nacionalni budžet za zaštitu životne sredine za 2015. godinu iznosi 5,09 milijardi dinara. Uključujući sredstva iz donacija i IPA fondova, biće nešto veći i iznosiće 5,36 milijardi dinara. Budžet celog Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine za ovu godinu je 41,3 milijarde dinara. Za resorno Ministarstvo u ovoj godini biće najznačajnije iznalaženje novog načina finansiranja sistema upravljanja otpadom i zaštite životne sredine. Ovu oblast obuhvataju zakoni o zaštiti životne sredine, o zaštiti prirode i o upravljanju otpadom. Najavljena je i revizija dozvola za upravljanje otpadom u skladu sa izmenama Zakona o upravljanju otpadom, a očekivanja su da to bude najkasnije do sredine ove godine. Od 2010. godine do danas u Srbiji je izdato 1.700 dozvola za upravljanje otpadom, od čega je petina izdata operaterima koji imaju uspostavljen sistem za sakupljanje, transport i privremeno skladištenje, tretman i reciklažu.

Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine Srbije osnovalo je i Savet za ekologiju. Oblasti kojima će se ovo savetodavno telo baviti biće sistemi zaštite i unapređenje stanja vazduha, voda, zemljišta u Srbiji.

Razmatraće se, pored ostalog, i uticaj klimatskih promena na životnu sredinu, zaštita ozonskog omotača, zelena ekonomije, upravljanje otpadom, zaštita prirode, održivo korišćenje prirodnih resursa, kao i procene uticaja i strateške procene uticaja na životnu sredinu.

Savet će razmatrati i upravljanje hemikalijama i biocidnim proizvodima, ali i sprovođenje međunarodnih konvencija i direktiva, kao i unapređenje međunarodne saradnje i razvoj nacionalnih i međunarodnih projekata iz oblasti ekologije.

Članovi Saveta su predstavnici Srpske akademije nauka i umetnosti, profesori Beogradskog univerziteta, Zavoda za zaštitu prirode, Grada Beograda, ali i predstavnici privrednih komora koji su angažovani na terenu u oblasti zaštite životne sredine. Oni će davati sugestije, primedbe i predloge na predložene mere i aktivnosti i olakšati EU integracije u oblasti ekologije.

Dodaj komentar

Molimo Vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija portala EAST SIDE zadržava pravo da - ukoliko ih proceni kao neumesne - ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije EAST SIDE kao i bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Linkove ka drugim sajtovima ne objavljujemo. EAST SIDE nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Sigurnosni kod
Osveži

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com