Nedavni sastanak Đankarla Koste, direktora Poljoprivrednog dobra „Salaš“ sa negotinskim poljoprivrednim proizvođačima ponovo je otvorio pitanje organske proizvodnje na ovim prostorima. 

 

Italijan Đankarlo Kosta, koji je u Zaječar došao iz Padove pre sedam godina, nastoji da modernom tehnologijom biodinamičke poljoprivrede isključivo gaji organske proizvode, pa je i negotinskoj lokalnoj samoupravi i ovdašnjim poljoprivrednicima obrazlagao upravo prednosti ovakvog načina proizvodnje, koja osim što ima veliku perspektivu ka ino tržištima, doprinosi minimalnom zagađenju životne sredine, kao i očuvanju biodiverziteta.

- U poslednje dve nedelje imamo intenzivne kontakte sa italijanskim vlasnikom Poljoprivrednog dobra “Salaš” koji je izrazio želju da podstakne razvoj organske proizvodnje u saradnji sa našim poljoprivrednim proizvođačima. Takođe, želi da obezbedi praksu za učenike Poljoprivredne škole “Rajko Bosnić”, da im obezbedi i prevoz do Salaša – ističe Jovan Milovanović, predsednik Opštine Negotin.

Na sastanku, kome su prisustvovali i predstavnici Poljoprivredne škole, Poljoprivredne savetodavne stručne službe (PSSS), udruženja kupinara, voćara i pčelara, razgovaralo se i o povezivanju ovdašnjih proizvođača sa italijanskim firmama koje se bave poljoprivredom i organskom proizvodnjom, ali i o mogućnostima izgradnje hladnjače.

-Razmatrali smo i mogućnost ulaganja u hladnjaču. Gospodin Đankarlo Kosta  je više godina prisutan kod nas u kraju i računam na tu njegovu ozbiljnost da će do realizacije izgradnje hladnjače i doći – dodao je Milovanović.

U našem kraju, ističu stručnjaci, postoje odlični uslovi za bavljenje organskom proizvodnjom, kako u pogledu površina, tako i u pogledu klimatskih uslova. Dodatna pogodnost je i činjenica da zemljište, za razliku od drugih delova Srbije, nije zagaženo od teških industrija.

-Da bi se  neko uopšte i bavio organskom proivodnjom neophodno je da prođe određeni vremenski period konverzije kako bi proizvošači dobili sertifikat da je njihov proizvod organskog porekla. Sertifikate izdaju sertifikacione kuće i taj period obično traje do tri godine po važećim zakonskim propisima, mada u određenim slučajevima može da bude i kraće – kaže Vladica Gavrilović, dipl.ing ratarstva i direktor Poljoprivredne savetodavne stručne službe i podseća da se u opštini Negotin čak 50 odsto oranica ne obrađuje, a na nivou Borskog okruga neobrađeno je preko 58 odsto površina. 

 

Dodaj komentar

Molimo Vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija portala EAST SIDE zadržava pravo da - ukoliko ih proceni kao neumesne - ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije EAST SIDE kao i bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Linkove ka drugim sajtovima ne objavljujemo. EAST SIDE nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Sigurnosni kod
Osveži

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com