Italijan bi da gaji - organski
Autor Suzana M. JovanovićNedavni sastanak Đankarla Koste, direktora Poljoprivrednog dobra „Salaš“ sa negotinskim poljoprivrednim proizvođačima ponovo je otvorio pitanje organske proizvodnje na ovim prostorima.
Italijan Đankarlo Kosta, koji je u Zaječar došao iz Padove pre sedam godina, nastoji da modernom tehnologijom biodinamičke poljoprivrede isključivo gaji organske proizvode, pa je i negotinskoj lokalnoj samoupravi i ovdašnjim poljoprivrednicima obrazlagao upravo prednosti ovakvog načina proizvodnje, koja osim što ima veliku perspektivu ka ino tržištima, doprinosi minimalnom zagađenju životne sredine, kao i očuvanju biodiverziteta.
- U poslednje dve nedelje imamo intenzivne kontakte sa italijanskim vlasnikom Poljoprivrednog dobra “Salaš” koji je izrazio želju da podstakne razvoj organske proizvodnje u saradnji sa našim poljoprivrednim proizvođačima. Takođe, želi da obezbedi praksu za učenike Poljoprivredne škole “Rajko Bosnić”, da im obezbedi i prevoz do Salaša – ističe Jovan Milovanović, predsednik Opštine Negotin.
Na sastanku, kome su prisustvovali i predstavnici Poljoprivredne škole, Poljoprivredne savetodavne stručne službe (PSSS), udruženja kupinara, voćara i pčelara, razgovaralo se i o povezivanju ovdašnjih proizvođača sa italijanskim firmama koje se bave poljoprivredom i organskom proizvodnjom, ali i o mogućnostima izgradnje hladnjače.
-Razmatrali smo i mogućnost ulaganja u hladnjaču. Gospodin Đankarlo Kosta je više godina prisutan kod nas u kraju i računam na tu njegovu ozbiljnost da će do realizacije izgradnje hladnjače i doći – dodao je Milovanović.
U našem kraju, ističu stručnjaci, postoje odlični uslovi za bavljenje organskom proizvodnjom, kako u pogledu površina, tako i u pogledu klimatskih uslova. Dodatna pogodnost je i činjenica da zemljište, za razliku od drugih delova Srbije, nije zagaženo od teških industrija.
-Da bi se neko uopšte i bavio organskom proivodnjom neophodno je da prođe određeni vremenski period konverzije kako bi proizvošači dobili sertifikat da je njihov proizvod organskog porekla. Sertifikate izdaju sertifikacione kuće i taj period obično traje do tri godine po važećim zakonskim propisima, mada u određenim slučajevima može da bude i kraće – kaže Vladica Gavrilović, dipl.ing ratarstva i direktor Poljoprivredne savetodavne stručne službe i podseća da se u opštini Negotin čak 50 odsto oranica ne obrađuje, a na nivou Borskog okruga neobrađeno je preko 58 odsto površina.