Za jedno jaje 16 dinara
Autor Jovanka StanojevićOd petka, na negotinskoj zelenoj pijaci jaja su znatno skuplja u odnosu na prethodno važeće cene. Poskupljenje je za većinu sugrađana koji su pazarili juče, u subotu, tradicionalno, pijačni dan u Negotinu, bilo pravo iznenađenje, s obzirom da cena jaja obično „skače“ pred uskršnje praznike. U ovom periodu za promenu cena i neki od prodavaca kažu da nema valjanog objašnjenja
Ko se zatekao na zelenoj pijaci u petak, u susret vikendu, lično je mogao da se uveri da su jaja poskupela, u zavisnosti od klase i veličine, od jednog do tri dinara. Ako su najskuplja koliko do pre nekoliko dana koštala 13, a najviše 14 dinara, sada su još skuplja i najviša cena, koju smo uočili istaknutu na tezgama prodavaca u mlečnoj hali, zaokružena je na 16 dinara.
Prodavci jaja u Negotinu skoro da i nemaju ( i ne umeju da daju) neko opipljivije obrazloženje zašto je cena povećana baš u ovo vreme, a neki od onih koji prate sva dešavanja u gradovima u okruženju, smatraju da je skok cene jaja u Negotinu samo lančana reakcija na kretanja u susedstvu, kada su cene nekih proizvoda u pitanju.
Na tezgama na zelenoj pijaci proizvođači jaja prodaju uzgred uz druge poljoprivredne proizvode, sezonsko voće i povrće. Kod njih je cena od 9 do 15 dinara, a količina u ponudi je i, inače, skromnija od kada radi nova pijaca sa mlečnom halom. Oni ističu da iznose domaća, sveža jaja i da se kokoške nosilje zdravo hrane, valjda u nameri da ubede kupce da je njihova korpa pravo mesto iz koga treba preuzeti i kupiti jaja bez kojih je trpeza nezamisliva.
„Zimi naše kokoške slabije nose jaja tako da ih imamo u manjim količinama i za kućnu upotrebu. Nemam ih puno u prodaji, 40-50 sam imala prošle srede, danas samo 30, ali imam stalne mušterije i ovo blago povećanje im nije smetalo. Roba je kvalitetna“, ističe naša sagovornica iz okoline Negotina, koja na zelenoj pijaci prodaje svoje proizvode već dugih 20 godina i kako kaže za sve ima sigurne kupce.
U delu pijace sa mlečnom halom jaja su još skuplja. Cene su od 13 do 16 dinara, ali ljudi su u subotu bez velikih pitanja pazarili valjda nespremni na skok cene i prosto po navici da kupuju kod svojih pouzdanih „snabdevača“.
Poslednje poskupljenje jaja otvorilo je, kao po običaju, neka pitanja o kojima su raspravljali međusobno, pre svih, trgovci što je pijačnom danu, u subotu, pružilo dodatni šarm. Političke teme su na kratko, ali tek na izgled, prebačene u drugi plan. U prvi je izbilo pitanje državnih subvencija na živinu, kojih kako smo od proizvođača saznali - nema, uticaja vremenskih prilika na koke nosilje, zabrane uvoza i neopravdano visoke cene hrane za koke. Jedni su tvrdili jedno, drugi drugo, baš kao na pijacama od vajkada u ovakvim prilikama. Bez obzira na sve, činjenica je da su cene jaja povećane ali da ćemo ih, bez obzira na to, kupovati jer predstavljaju bazu za dobru i kvalitetnu kuhinju u svakom domaćinstvu.
Podrazumeva se da se naši sugrađani snabdevaju i u supermarketima i porodičnim manjim trgovinama u kojima je cena jaja, takođe, povećana, ali se kreće u okvirima već utvrđenih na zelenoj pijaci. Ima ih od 13,13,5 do 15 dinara, pa tako za kutiju sa 10 jaja treba izdvojiti između 150 i 160 dinara.
Sa ovim povećanjem cene jaja, u proseku od 10 do 20 posto, zakoračićemo uskoro i u sezonu priprema za uskršnje praznike koji kao po pravilu donose veću potražnju i višu cenu ove namirnice. Neće biti iznenađenja ako jaje tada premaši iznos i od 20 dinara, što će nas, na primer, približiti zemljama poput Grčke u kojoj je prošlog leta za jedno jaje u marketu trebalo izdvojiti od 1,5 do 2 evra.
Jaja su, kažu upućeni, naglo poskupela i u većini srpskih gradova, ali se u Beogradu, na primer, još uvek mogu naći i po ceni od devet dinara.
Uz jaja i još neke proizvode, ni malo optimistički ne zvuče najave da nas već od sutra čeka novi talas poskupljenja, a na udaru će biti hrana, piće, kućna hemija i kozmetika.
Foto: Dragan Trikić Bale