NS Seme obezbedilo donaciju za krajinske povrtare
Autor Jovanka StanojevićSa 5 000 kesica semena povrća, Institut za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad želi da pomogne početak proizvodne godine u poljoprivredi posle prošlogodišnjih katastrofalnih poplava u kojima su, u negotinskoj opštini, stradali usevi na oko 3 hiljade hektara poljoprivrednog zemljišta- Vrednost donacije, oko 150 hiljada dinara.
Bilo ne ponovilo se! Upravo, ovu staru narodnu izreku od maja prošle godine učestalo ponavljaju poljoprivredni proizvođači u negotinskoj opštini, koji su se tokom 2014. godine "borili" sa vodenim stihijama u kojima su stradale poljoprivredne kulture, putna infrastruktura i stambeni objekti. U ukupnoj finansijskoj šteti procenjenoj na 200 miliona dinara, skoro trećina se direktno odnosi na poljoprivredno zemljište i useve koje je sa sobom odnela vodena stihija. "Najviše poljoprivrednog zemljišta je stradalo u majskim poplavama - blizu 3 hiljade hektara, od toga dve i po hiljade hektara, pod ratarskim kulturama. Voda je odnela pšenicu, kukuruz, ječam, suncokret, ovas.. Na oko stotinu hektara uništene su povrtarske kulture, najviše lubenica u MZ Rečka i plastenici i povrće u Mokranju. Oko 300 ha je tokom leta bilo pod vodom i to zemljište treba da se privede nameni. Spisak sela u kojima je Komisija za procenu štete bila na terenu po prijavama je poduži i na njemu su Mokranje, Rečka, Braćevac i Rajac, u nizijskom delu opštine Radujevac, Miloševo, Samarinovac, Prahovo, Jabukovac, Urovica, Slatina, a štetu su imali i proizvođači u brdskim naseljima, u Štubiku i Plavni. Komisija je obišla sva ta područja i kao što je već poznato procenjena šteta na poljoprivrednim kulturama se meri sa 70 miliona dinara. Međutim, na poljoprivrednom zemljištu u Plavni imamo degradirane njive koje više nisu za dalje poljoprivredno korišćenje i to je, takođe, danak koje su poplave uzele na teritoriji opštine Negotin u prošlogodišnjim poplavama", kaže za East Side, Slađana Stojanović, član opštinske Komisije za procenu štete od poplava. Prema njenim rečima vodene bujice su desetkovale stočnu hranu pa je Komisija uz izveštaj o šteti, Kancelariji za obnovu u Beogradu, prosledila i zahtev da se sa oko 100 tona hrane pomogne krajinskim stočarima jer je, sasvim je sigurno, ove godine neće biti u dovoljnim količinama.
Zbog svih problema sa kojima se danas suočavaju poljoprivredni proizvođači, upravo na početku nove vegetacione godine, u pomoć je priskočio Institut za ratarastvo i povrtarstvo Novi Sad "NS Seme", koji već tradicionalno uspešno sarađuje sa poljoprivrednicima iz negotinske opštine . Zadruge poput "Uljarice" i prahovske, godinama već svoju i proizvodnju sa kooperantima oslanjaju na veoma bogat sortiment novosadskog Instituta koji se delom kroji i prema krajinskom podneblju. " U poplavama prošle godine poljoprivreda i usevi su pretrpeli ogromne milionske štete i mi želimo da pomognemo proizvođačima na početku ove proizvodne godine. Institut je opštini Negotin donirao 5 000 kesica semena povrća i mi ćemo nastaviti da i na druge, nama moguće načine, pomažemo naše saradnike i prijatelje. Sa predstavnicima opštine Negotin već smo imali početne dogovore i verujem da ćemo sarađivati na obostrano zadovoljstvo", rekao je Vladimir Rajković, predstavnik Instituta za ratarastvo i povrtarstvo Novi Sad, koji je dovezao donaciju opštini, već spremnu za dalju distribuciju povrtarima u dvadesetak sela sa najvećom štetom na poljoprivrednim kulturama u majskim, junskim i septembarskim poplavama prošle godine.
Nadica Vasić, zamenica predsednika Opštine Negotin je zahvalila renomiranom Institutu NS Seme na pomoći vrednoj oko 150 hiljada dinara i pozvala sve one koji su u mogućnosti, da slede ovaj primer solidarsnosti sa krajinskim proizvođačima. " Za poštovanje je svaka vrsta pomoći našim poljoprivrednicima koji su, najviše u majskim poplavama, prošle godine pretrpeli štetu od 70 miliona dinara".
U Opštini Negotin se, inače, obrađuje tek polovina obradivog zemljišta koje obuhvata površinu od blizu 58 000 hektara. U godinama kada se sve glasnije govori o potrebi da se u funkciju stavi ogroman neiskorišćen razvojni potencijal u oblasti poljoprivrede u Krajini, elementarne nepogode su prošle godine nanele nenadoknadivu štetu čije će posledice celo područje negotinske opštine, verovatno, godinama osećati.