U pet požara koliko ih je bilo juče na teritoriji opštine Negotin, izgorelo je oko 50 hektara livada, trava i niskog rastinja. Devetnaest vatrogasaca je na intervencijama gašenja, prema pouzdanim izvorima, namernih paljevina i požara izazvanih  nepažnjom ljudi,  provelo više od 14 sati. Zato predlažem da se mnogo više posvetimo našim lokalnim problemima, koji nam nanose veliku štetu i zahtevaju našu pozornost, nego najavama o katastrofama i elementarnim nepogodama u svetu

FOTO: U požarima devetog decembra izgorelo 50 ha livada i niskog rastinja

 

Opet požari u Krajini! Iz udobne perspektive subotnjeg dana i dokolice, pogled iz centra grada prema Miloševskom putu je „zamagljen“, zbog crnog dima koji se širio nad tim naseljem tokom jutarnjih sati, sve do podneva. Razmišljam, pitam se u stvari, da li je reč o novoj paljevini u samom obodu grada? Ne znam, ali će se čuti ! Čaršija je danas preuzela ulogu i funkciju medija kojih kao po pravilu nikada nema na licu mesta, kada su ovakve, veoma važne situacije u pitanju. Jer, medijima je važnije šta najavljuju političari u vezi planova za „izgradnju“ zemlje u idućoj, izbornoj godini! 

A, do te godine koja je, sasvim sigurno, kada su izbori u pitanju već počela, požari, malo malo pa izbiju. Jučerašnji bilans u opštini Negotin je uznemiravajuć i donosi nespokojstvo, jer kada gori na pet različitih lokacija, nameće se i pitanje gde prvo stići i sa kojom opremom gasiti požar, posebno u danu kada duva vetar i kada sa vremenskim prilikama savezništva - nema.

 Dakle, samo tokom jučerašnjeg dana zvanično je registrovano 5 požara na otvorenom prostoru. Mesta:  Samarinovac, Urovica, Rajac, Mala Kamenica i Negotin. Bilans: izgorelo je oko 50 hektara livada, trava i niskog rastinja. Požari su bili preteća opasnost za pčelinjake i voćnjake, naravno, i za objekte u blizini mesta njihovog izbijanja. 

FOTO: Požare na pet lokacija u opštini gasilo 19 vatrogasaca

Gašenje pet požara je trajalo više sati, od 14,00 h, 9. decembra, do ranih jutarnjih sati danas, 10. decembra.

Na gašenju vatrenih stihija bilo je angažovano 19 vatrogasaca, sa osam vatrogasnih vozila. 

FOTO: Jedan od požara na otvorenom devetog decembra

U priči o pet požara koliko ih je bilo juče, priznanje za višečasovni rad odajem kao pojedinac i član zajednice koja zatvara oči pred činjenicama da o ovoj temi nema ko da govori, da kaže, ukaže i apeluje, pa i primeni zakonom predviđene sankcije za aktere paljenja na otvorenom, maloj ekipi vatrogasaca Vatrogasno spasilačke jedinice Negotin, koji su i ovoga puta radili svoj posao savesno, kako bi sprečili mnogo veću štetu od već počinjene. 

Za kraj sa namerom ostavljam i podatak koji je poražavajuć i koji definitivno ukazuje da kao društvo grcamo u veoma ozbiljnim problemima. 

Uzrok  jučerašnjih požara je namerna paljevina i nepažnja ljudi. 

 

Dodaj komentar

Molimo Vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija portala EAST SIDE zadržava pravo da - ukoliko ih proceni kao neumesne - ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije EAST SIDE kao i bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Linkove ka drugim sajtovima ne objavljujemo. EAST SIDE nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Sigurnosni kod
Osveži

Komentari  

02 # Sreten 13-12-2016 15:46
Na radujevackom putu svake godine se pale strnjista u julu mesecu posle zetve psenice ali pored svojih njiva izgore neciji vinograd,vocnjak,bagrenjar ili dve prikolice pcela pcelaru iz Popovice.
Da li je neko odgovarao za to?Nikad niko ,da bi neko odgovaro potrbno je da funkionise drzava odnosno njen aparat u ovom slucaju drzava ne postoji.
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
03 # velja komunista 14-12-2016 20:33
Citat Sreten:
Na radujevackom putu svake godine se pale strnjista u julu mesecu posle zetve psenice ali pored svojih njiva izgore neciji vinograd,vocnjak,bagrenjar ili dve prikolice pcela pcelaru iz Popovice.
Da li je neko odgovarao za to?Nikad niko ,da bi neko odgovaro potrbno je da funkionise drzava odnosno njen aparat u ovom slucaju drzava ne postoji.
aparat se pokvario
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
13 # Neko ko je otišao 12-12-2016 08:29
Meštani znaju ko pali, ali neće da "propevaju". Inače, ni inspekcije nisu baš zainteresovane. Ja sam prošlog leta prijavljivao piromane ali su mi iz inspekcije rekli da moraju da ih "uhvate" na licu mesta da bi podneli prijave. Slike i usmena prijava ne važe. prema tome..... pojeo vuk magarca, a dok nekome ne izgori kuća nema promene.
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
74 # Slavica Đorđević 10-12-2016 18:29
Živim van grada i prosto se plašim nekontrolisanih paljevina... Treba pooštriti kažnjavanje, samo ne znam da li je neko do sada i kažnjen za paljevinu. Po zakonu čovek ne sme ni u svom dvorištu da zapali vatru... Kako sam van grada, ako uočim paljevinu odmah pozivam vatrogasnu službu... Mi građani nikako da se dozovemo pameti... Na Radujevačkom putu, zadnjih nekoliko godina imali smo nekoliko vrlo opasnih požara... Da li kod nadležnih organa, koji su zaduženi da reaguju, postoji strah od gubitka posla?!...
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
112 # velja komunista 14-12-2016 20:33
prodaj si kucerak,pa si uzmi kucu na pojana lungu ili cigansko groblje i nema da imas frku. svi ocete si budete gospoda u selo ,a gradjani sas malogradjani!
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
JSN Decor template designed by JoomlaShine.com