Istorijski arhiv u Negotinu promovisao je u okviru “Majskih svečanosti” 18.broj časopisa-godišnjaka “Baštinik”. Promociju su uveličali i učenici Umetničke škole “Stevan Mokranjac”.

foto S.M.Jovanović

Osamnaestu godinu zaredom Istorijski arhiv Negotina publikuje svoj naučni časopis, karakteristične uređivačke koncepcije, u kojem u znatnoj meri nastavlja svoju misiju na čuvanju, zaštiti, ali i rasvetljavanju istorijskih dešavanja na teritoriji ovog dela istočne Srbije. 

O koncepciji i odabiru tema, po čemu se “Baštinik” i odvaja od sličnih publikacija u Srbiji, govorio je urednik Nenad Pantić, viši arhivista, a o nastojanjima Arhiva da je publikovanje istorijske građe najviši stepen njene zaštite  arhivski savetnik Nenad Vojinović, inače direktor Istorijskog arhiva Negotina.

Novi broj na skoro 400 strana donosi 22 zanimljiva teksta na teme dosad neobjavljivane. Svoje priloge u novom “Baštiniku” objavilo je 18 autora, među kojima i istoričar umetnosti Živojin Andrejić iz Centra za mitološke studije Srbije, istoričar Jelica Ilić iz Narodnog muzeja Zaječar, arheolog Gordan Janjić, muzejski savetnik Muzeja Krajine, arheolog dr Sofija Petrović, viši muzejski savetnik Arheološkog instituta Beograd,  Zorica Petrović, viši kustos Narodnog muzeja u Aranđelovcu. 

foto: S.M.Jovanović

 

Jedan od autora je i dr Milorad Radusinović, istoričar i naučni saradnik iz Beograda, koji je i do sada objavljivao u “Baštiniku”,  koji se ovoga puta fokusira na Blankijevo predavanje o Srbiji u “Moksvitjaninu 1842. godine, zatim o Milenku Stojkoviću iz ugla ruskog putopisca Dimitrija Nikolajeviča Bantiš-Kamenskog. Dr Radusinović je na promociji 18.broja “Baštinika” u dvorištu Istorijskog arhiva govorio i o prvim utiscima koje je zapisao o Srbiji poljski emigrant Zingmunt Milskovski 1853. godine.

Stalni saradnik “Baštinika” iz Kladova Višeslav Živanović na promociji u Negotinu govorio je o srpskim izbeglicama u Rumuniji u Prvom svetskom ratu. Uz ovaj prilog u “Baštiniku”, Živanović je, zajedno sa Urošem Banovićem, sekretarom Auto moto kluba iz Kladova oživeo je sećanja na izgradnju Sipskog kanala, čija je 120. godišnjica obeležena prošlog septembra.

Promociju ovog značajnog srpskog časopisa uveličao je i hor “Vivak” Umetničke škole “Stevan Mokranjac”, pod upravom Dragane Marinović Simonović, kao i Danijel Pavlović i Damjan Dobrić, učenici harmonike u njenoj klasi.

foto: S.M.Jovanović

 

Istorijski arhiv u Negotinu, pod pokroviteljstvom opštine Negotin, u okviru “Majskih svečanosti” večeras u 19 sati u Bioskopu “Krajina”, organizuje izložbu Arhiva jugoslovenske kinoteke, pod nazivom "Srbija i Srbi u Prvom svetskom ratu”. Autori izložbe su Aleksandar Erdeljanović, upravnik Arhiva jugoslovenske kinoteke i stručni saradnik Arhiva Kinoteke Božidar Marjanović. 

“Sadržaj koji prati ovu, multimedijalnu izložbu, je i DVD sa kratkim insertima iz filma, koji će ići sve vreme dok izložba traje, kao i prigodan katalog izložbe. Uz ovu izložbu smo dobili i neke filmove, koji su pravi rariteti neprocenjive vrednosti a koje Arhiv jugoslovenske kinoteke čuva u svojim depoima. Prva projekcija filmova će biti održana neposredno posle otvaranja izložbe, a čine je filmovi: "Povratak srpskih pobednika i otkrivanje spomenika Karađorđu”, “Dolazak regruta”, “Zakletva regruta Vardarskog puka” i “Sahrana Nikolaja Hartviga”. U petak, 19.maja biće prikazani i filmovi: “Srbija u Velikom ratu” i “Sa verom u boga”. Program je zakazan za 10 sati, takođe, u bioskopu”, ističu u Istorijskom arhivu u Negotinu.

 

Dodaj komentar

Molimo Vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija portala EAST SIDE zadržava pravo da - ukoliko ih proceni kao neumesne - ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije EAST SIDE kao i bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Linkove ka drugim sajtovima ne objavljujemo. EAST SIDE nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Sigurnosni kod
Osveži

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com