Sindikati lekara i farmaceuta i medicinskih sestara i tehničara, najavili su štrajk zaposlenih u zdravstvu ukoliko se ne promeni Nacrt zakona o platama u javnom sektoru. U saopštenju se navodi da tekst zakona obezvređuje dugogodišnje školovanje i znanje lekara, a podstiče rukovodioce.

Sindikati lekara i farmaceuta i medicinskih sestara i tehničara traže da se odloži donošenje Zakona o platama u javnom sektoru i da se u vreme trajanja predizborne kampanje napravi dobar predlog zakona. Ukoliko se to ne desi, sindikati su najavili štrajk zdravstvenih radnika, ali uz poštovanje svih zakonskih propisa kako bi pacijentima i ugroženim grupama bila obezbeđena medicinska pomoć.

Dragan Bisenić, predsednik Sindikata medicinskih sestara i tehničara je izjavio da je u predloženom zakonu najspornije to što se, kako kaže, donosi na brzinu i kao deo prethodno datih obećanja. Prema njegovim rečima, ono što su reprezentativni sindikati pregovarali i dogovorili sa ministarstvom zdravlja ne podudara se sa onim što se našlo u tekstu zakona.

U Sindikatu lekara i farmaceuta kažu da zakon u predloženom obliku diskriminiše zdravstvene radnike, jer se u 12 platnih grupa reguliše školovanje do 240 ESP poena, što su četvorogodišnje studije. Oni ističu da se medicina studira šest godina, posle čega sledi četvorogodišnja specijalizacija, što je ukupno 600 ESP poena.

Zbog tog iz ovog Sindikata traže da se vrednuje ono što lekari i farmaceuti rade,  složenost školovanja, kompetentnost, samostalnost u radu, odgovornost.

Dragan Bisenić pojašnjava i kaže da zakon ne vodi računa o tome ko se koliko školovao, već da li je ili nije na rukovodećem radnom mestu.

"Možete da završite silne škole i nećete biti prvi sa platom, već je bitno da budete rukovodilac. U svakom segmentu se provlači rukovođenje. Sestre i tehničari završavaju fakultete za sestre i specijalizacije, a to se nigde ne vrednuje", izjavio je medijima povodom najave štrajka predsednik Sindikata medicinskih sestara i tehničara Srbije. 

Iz ovih sindikata podsećaju da se zdravstvo u Srbiji finansira iz Republičkog fonda, ali  da se država ponaša kao da se ono finansira iz budžeta.

"Suficit koji ostvarimo prebaci se u penzioni fond, a ne gde treba. Ako fond napravi uštede, država ih uzme. Ako te uštede i suficit naprave preduzeća kao Telekom ili Srbijagas, oni podele dodatne plate. Novca u zdravstvu ima, ali odlazi na strane na koje ne treba. Radi se sa malom kontrolom, upravni odbori se biraju politički, a direktori se ponašaju kao da su zdravstvene ustanove njihove privatne ustanove", rekao je Bisenić.

Nacrt Zakona o platama u javnom sektoru bi uskoro trebalo da se nađe u republičkom parlamentu. Sindikati u zdravstvu najavljuju štrajk ukoliko resorno ministarstvo i Vlada Srbije već sada ne prihvate njihove zahteve o izmenama Nacrta koji je izazvao nezadovoljstvo zaposlenih u zdravstvu Srbije.

 

Dodaj komentar

Molimo Vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija portala EAST SIDE zadržava pravo da - ukoliko ih proceni kao neumesne - ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije EAST SIDE kao i bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Linkove ka drugim sajtovima ne objavljujemo. EAST SIDE nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Sigurnosni kod
Osveži

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com