Od danas puna primena Zakona o inspekcijskom nadzoru
Autor Jovanka StanojevićPrimenom Zakona o inspekcijskom nadzoru, biće, kako se očekuje, uveden red u mnogim oblastima života i poslovanja. Zakon treba da obezbedi sigurnije poslovanje za privrednike, smanji rad na crno i postavi standarde u postupanju inspekcijskih službi
„Zakonom o inspekcijskom nadzoru čija primena počinje danas, biće uspostavljen balans preventivnih i kaznenih mera, dok će akcenat biti stavljen na odgovornost svih koji učestvuju u izgradnji poslovnog okruženja. To znači da one koji posluju legalno, inspekcija više neće kontrolisati prečesto i za iste stvari, već će inspektori svoj nadzor usmeriti ka visokorizičnim subjektima. Sada će (započeli su to već prošle godine) inspektori posebno kontrolisati neregistrovane objekte. Naime, dato im je ovlašćenje, ali i obaveza, da ulaze u neregistrovane objekte jer su ranije kontrolisali samo registrovane privrednike, a neregistrovani su bili praktično nedodirljivi i oslobođeni kontrole, što im je olakšavalo da ne prijavljuju radnike i ne plaćaju nikakve doprinose državi“, navodi se između ostalog u obrazloženju Zakona o inspekcijskom nadzoru čija je primena počela upravo danas, u susret prazniku rada.
Takođe se ističe da do donošenja ovog Zakona u Srbiji nije sprovedena sveobuhvatna reforma inspekcijskog nadzora, što je podsticalo nepredvidivost poslovnog ambijenta, visoke troškove poslovanja, kao i rast sive ekonomije i korupcije.
Inspekcijski podaci ukazuju na to da je među privatnicima najviše neregistrovanih frizerskih salona, auto-servisa i perionica, zanatskih radnji kao što su obućari, šnajderi, prodavci raznih sokova i da se deo ilegalnih radnji nalazi uglavnom u stanovima ili kućama pa će upravo oni sada biti na meti inspektora.
U prvom kvartalu ove godine inspektori rada zatekli su 4.793 radnika na crno, od kojih je, posle preduzetih mera inspektora, 3.728, odnosno oko 80 odsto, s poslodavcem zasnovalo radni odnos. U prva tri meseca poslodavci su kažnjeni novčanim kaznama od ukupno 62 miliona dinara, a na osnovu izdatih prekršajnih naloga u republički budžet je uplaćeno oko 7,5 miliona dinara. Prošle godine, na osnovu rešenja inspektora rada, za celu godinu zaposleno je 12.251 osoba koja je otkrivena da radi na crno.
Od 1.januara do 31. marta ove godine, Inspekcija rada je otkrila 222 neregistrovana privredna subjekta, od kojih je 117 odmah registrovano, 98 prekinulo rad i pokrenulo postupak upisa u registar, a sedam izjavilo da ne želi da se registruje i prekinulo dalji rad, navode srpski mediji.