Prestanak združenog delovanja Vojske Srbije i MUP-a
Autor Aleksandar MihajlovićNakon 20 meseci zajedničkog angažavonja, predata je nadležnost obezbeđenje državne granice ka Bugarskoj i Makedoniji Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Vojska i policija su do danas sprečili ilegalni ulazak u zemlju 23.000 migranata. Organima pravosuđa privedene su 172 osobe, najviše iz Srbije, ali tu su bili i građani Bugarske, Iraka, Pakistana. Poverene zadatke od strane Vlade Srbije, sprečavanje ilegalnih prelazaka migranata na teritoriju Republike Srbije, sprečavanje krijumčarenja ljudi preko državne i privođenje pravdi osoba koje se bave tim poslovima, zajedničke snage su uspešno obavljale pod komandom pet komandanta koje je ovlastio predsednik Republike Srbije.
Zajedničke snage su bile sastavljene od pripadnika Vojske Srbije i Ministrastva unutrašnjih poslova. Iz jedinica Vojske, angažovane su pretežno jedinice Vojne policije i pešadijske jedinice, dok su iz MUP angažovani pripadnici Uprave granične policije, Žandarmerije, Interventne jedinice policije i druge. U toku angažovanja Zajedničkih snaga, pomoć u obezbeđenju državne granice pružila je i Evropska unija angažovanjem policijskih službenika iz Češke, Slovačke, Slovenije, Francuske, Mađarske i Austrije, a Oružane snage Austrije donirale su 30 dvogleda za noćno osmatranje Zajedničkim snagama za obezbeđenje državne granice.
Kombinovanjem linijskog i dubinskog načina obezbeđenja, od samog početka angažovanja postignuti su izuzetni rezultati, koji se pre svega ogledaju u broju osoba sprečenih u pokušajima ilegalnog prelaska, kao i broju osumnjičenih privedenih pravdi, navode iz Ministarstva.
Podsećamo da su združene snage bile i na graničnom prelazu Mokranje, gde su pripadnike vojske i policije obilazi i ministri kako bi se uverili da je stanje na terenu stabilno.
Sve informacije, kao i slike, preuzete su sa zvaničnog sajta Ministarstva odbrane Republike Srbije - www.mod.gov.rs