Subvencije za biljnu proizvodnju, regresirano gorivo i mineralno đubrivo
Autor Jovanka StanojevićZahtevi za ostvarivanje prava na subvencije za biljnu proizvodnju podnose se do kraja juna lokalnim upravama za trezor. Prema Pravilniku iz 2014. godine, osnovni podsticaj iznosi 6 000 dinara po hektaru zasejane površine i isplaćuje se za maksimalno 20 hektara.
Predaja zahteva poljoprivrednika za tzv. 6 000 dinara po hektaru zasejane površine, po starom prošlogodišnjem Pravilniku, počela je 1. maja i prema rečima Vladice Gavrilovića, savetodavca za ratarstvo u Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi za Borski okrug u Negotinu, trajaće još skoro mesec dana. "Zahtevi za ostvarivanja prava na subvencije za biljnu proizvodnju podnose se do kraja juna, a Pravilnikom je predviđeno da osnovni podsticaj iznosi 6 000 dinara po hektaru zasejane površine i isplaćuje se za maksimalno 20 hektara. "
Kako saznajemo u PSSS u Negotinu, uz namenski fiskalni račun, u periodu od 1. januara do 15. novembra, poljoprivrednici mogu da podnose i zahteve za regresirano gorivo - evrodizel ili gasno ulje D2. Takođe, imaju pravo i na regresirano mineralno đubrivo bilo kog tipa (granulisano, kompleksno, mešano, vodotopivo). I ovi zahtevi se sa potrebnom dokumentacijom podnose Upravi za trezor, ali do 20. novembra. Poljoprivrednici, kako je regulisano, imaju pravo na subvenciju od 50 dinara po litru, a najviše 60 litara goriva po hektaru, tako da maksimalni regres iznosi 3 000 dinara po hektaru. Ratari mogu da kupe maksimalno do 300 kilograma đubriva po hektaru, a kilogram bilo koje vrste se subvenciniše sa deset dinara.
Zahtevi za subvencije za biljnu proizvodnju, odnosno regresirano gorivo i mineralno đubrivo, podnose se samo jednom godišnje. U PSSS u Negotinu spremni su da pomognu poljoprivrednicima u popuni zahteva ali uz dokumentaciju koju bi obavezno trebalo da ponesu. "Reč je o potvrdi o aktivnom statusu za 2015. godinu i izvodu iz registra biljne proizvodnje, takođe za ovu godinu".
Ovih dana, tačnije poslednjeg dana u maju ističe mogućnost predaje zahteva za subvencije za umatičena krupna ili sitna grla stoke i za subvencije od 500 dinara po košnici i nabavku opreme u pčelarstvu. Država subvencioniše 40 odsto vrednosti opreme.