Država ponudila reprogram poreskim dužnicima
Autor Jovanka StanojevićSvi poreski obveznici koji imaju dug mogu da se prijave za reprogram do 4. jula 2016. godine. Prijave za otpis poreskih kamata, uz reprogram duga, primaju se počev od 1. aprila, a sve neophodne informacije Krajinci mogu da dobiju na šalteru Lokalne poreske administracije u ulici Kneza Mihaila 12 u Negotinu, na telefon: 019-544-554 ili na email: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.
Počeo je da teče rok za prijave za otpis poreskih kamata, uz reprogam duga, koje će moći da se podnose do 4. jula. Već prvog dana, 1. aprila, u filijalama Poreske uprave širom Srbije interesovanje dužnika je veliko.
Povodom primene novog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji (ZPPPA) objavljenog u Službenom glasniku RS 15/2016, oglasila i Lokalna poreska administracija u Negotinu, pozivom obveznicima da se jave na njihove šaltere u ulici Kneza Mihaila 12, u slučaju da su im potrebne dodatne informacije. To mogu da učine i putem telefona 019-544-554, kao i na email: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli..
Novi Zakon – ZPPPA, koji je stupio na snagu 4. marta ove godine, kao najveće, doneo je izmene u vezi sa plaćanjem dugovnog poreza.
Tako, na primer, poreskim obveznicima sa dugom većim od dva miliona dinara zakon prvi put daje mogućnost da zahtev podnesu bilo kada, ali oni ne mogu da računaju na otpis cele kamate, kao što je to slučaj sa dužnicima sa iznosima manjim od dva miliona dinara, među kojima ima i građana i preduzetnika.
Na portalu ES smo već govorili o primeni odredbi novog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji (ZPPPA), prema kome je najduži rok otplate pet godina, na 30 do 60 rata. Onima koji duguju do dva miliona dinara postepeno se otpisuje cela kamata, dok veći dužnici mogu da računaju na otpis polovine kamate.
Shodno Zakonu, prilikom odobravanja reprograma, Poreska uprava će se rukovoditi ekonomskom sposobnošću samog poreskog obveznika kao i visinom duga. Ponuda reprograma važi za sve dužnike i za porez na imovinu koji ubiraju lokalne uprave prihoda. Međutim, ako dužnik u predviđenim rokovima ne uplaćuje rate reprograma, ali i tekuća poreska zaduženja, sporazum o otpisu kamata biće raskinut.
U tom slučaju poreznici će krenuti u prinudnu naplatu ukupnog duga, prvenstveno iz sredstava obezbeđenja ili hipoteke koju mora da priloži svaki građanin ako za porez duguje više od 200.000 dinara, a firma ako je taj dug iznad milion i po dinara.
U poslednje dve decenije ovo je četvrta, i velikim dužnicima u Srbiji, prvi put trajna ponuda da se reše dela kamate. Koliki su ukupni dugovi poreznici će tek saopštiti, ali se zna da je početkom 2013. poreski dug bio 950 milijardi dinara, od čega su dve trećine bile kamate.