Novembar stiže i donosi proteste nezadovoljnih
Autor Jovanka StanojevićPrvi novembar mogao bi da označi novu fazu jeseni koja uz zahlađenje donosi i proteste. Za prvi dan pretposlednjeg meseca u kalendaru, u Srbiji zakazani protesti penzionera i sudija. Neki sindikati policije, i mimo najava, još uvek to ne potvrđuju
Portal East Side je već pisao ( 11. oktobra) da je Sindikat penzionera Srbije najavio protest svojih članova za 1. novembar. U obrazloženju je navedeno da penzioneri traže brisanje člana kojim je obustavljeno redovno usklađivanje svih penzija u Srbiji. Javili smo takođe da Udruženje sindikata penzionisanih vojnih lica i Udruženje sindikata pezionera Srbije pokreću u Narodnoj Skupštini inicijativu za brisanje člana kojim je obustavljeno redovno usklađivanje svih penzija u Srbiji, jer je „tim zakonom srušen penzioni sistem Srbije i izvesnost penzija budućih penzionera“ navedeno je tada u saopštenjima za javnost. Udruženje sindikata penzionera Srbije (USPS) i Udruženje sindikata penzionisanih vojnih lica Srbije održaće protest u Beogradu sa zahtevom da im se penzije vrate na nivo pre novembra 2014. godine, da se usklađuju s rastom cena dva puta godišnje i da im se vrati oduzeta suma. Penzioneri će protestovati na Trgu Nikole Pašića, pred Ustavnim sudom i pred Vladom Srbije. Tom prilikom počeće i prikupljanje 30.000 potpisa kako bi Skupština Srbije raspravljala o Predlogu zakona koji su podnela ta dva udruženja početkom ovog meseca, a koji predviđa isplatu penzija kao pre novembra 2014.
Činjenica je da su penzioneri u sve težem materijalnom i zdravstvenom položaju, a posebno posle poslednjih smanjenja penzija i do 25 odsto. Prosečna penzija u Srbiji je manja od 24.000 dinara, a minimalna potrošačka korpa je „teška“ skoro 35.000 dinara. Nameće se pitanje opstanka, koje se svodi na puko preživljavanje budući da je stepen siromaštva u Srbiji između 27 i 35 odsto, što su pokazala poslednja istraživanja. Da podsetimo, Vlada Srbije je još 2014. godine smanjila penzije zbog, kako je tada obrazloženo, neophodnih mera štednje i smanjenja deficita u budžetu.
U međuvremenu, 1. novembar kao dan za štrajk najavili su ipravosudnislužbenici u zatvorima, tužilaštvima i sudovima. Njihovi zahtevi srpskoj vladi odnose se na povećanje zarada. Iz istih razloga, mada prema još nezvaničnim informacijama, penzionerima i zaposlenima u pravosuđu, na protestima bi mogli da se pridruže i neki od sindikata srpske policije.
Da li će i u kojoj meri na najavljene proteste uticati poruke koje medijima stižu o mogućnosti povećanju plata u javnom sektoru i davanjima za penzionere od nove godine, ostaje da se vidi. Čvrstih potvrda o tome nema, jer je posle jučerašnjeg sastanka srpskog premijera, Aleksandra Vučića i predstavnika misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) izdato saopštenje u kome se samo navodi da je bilo reči o platama i penzijamašto, ipak,otvora dilemu o tome šta će biti i šta je zapravo dogovoreno.
Danas bi trebalo, kako javljaju mediji, da se javnosti tim povodom obrate predsednik Vlade Srbije, Aleksandar Vučić i ministar finansija Dušan Vujović. Srpski premijer je nedavno već najavio mogućnost jednokratnog davanja penzionerima.
Inače, predstavnici Misije MMF-a u Srbiji borave već nekoliko dana u okviru šeste revizije sporazuma sa našom zemljom.