Sat vremena rada u javnim preduzećima u Srbiji plaća se 809 dinara, dok u privatnom sektoru radni sat vredi 226 dinara. 

Ilustracija: East Side

Prema rečima savetnice Ekonomskog instituta, Svetlane Kisić, u javnim preduzećima se prosečno manje radi a plate su drastično veće od onih koji rade u privatnom sektoru. Istraživanja su pokazala da sat vremena rada u javnim preduzećima vrede skoro četiri puta više nego isto odrađena satnica u privatnim firmama, prenosi Tanjug. 

Osim ovog podatka, Svetlana Kisić je rekla da su njihova istraživanja pokazala da zaposleni u privatnom sektoru, dnevno rade u proseku 7,18 sati, dok u javnim preduzećima upola manje, tačnije 3,45 sati

Prema njenim rečima, sva javna preduzeća u Srbiji ukupno su zadužena preko 11 milijardi evra i da je to razlog zbog kojeg treba reformisati sve državne firme u republici, a to bi značilo sledeće: predvideti čvrsta budžetska ograničenja, tražiti transparentan prikaz poslovanja, sprovesti departizaciju i podići efikasnost rada na viši nivo. 

Kao razlog jednog od problema, Kisićeva navodi i nemogućnost javnih preduzeća da od svojih prihoda isplate plate, što je slučaj sa GSP-om iz Beograda ili da Železnica Srbije, trećinu svojih troškova ne može da pokrije svojim prihodima.  

Glavni uzroci neefikasnog funkcionisanja su što budžet tih preduzeća opterećuje nestručan kadar, neprofesionalan menadžment, visoki troškovi i naravno prekobrojni broj radnika u gotovo svim državnim preduzećima.

Dodaj komentar

Molimo Vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija portala EAST SIDE zadržava pravo da - ukoliko ih proceni kao neumesne - ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije EAST SIDE kao i bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Linkove ka drugim sajtovima ne objavljujemo. EAST SIDE nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Sigurnosni kod
Osveži

Komentari  

03 # nenad 06-03-2015 17:36
koji to privatnik placa toliko radni sat?
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
01 # ISTINA 06-03-2015 14:46
MANJE RADA VIŠE PARA, MNOGO RADA MANJE PARA A MOŽDA I NIŠTA
Odgovori | Odgovori uz citat | Citat
JSN Decor template designed by JoomlaShine.com